Dynamics of municipal solid waste and landfill areas of İstanbul
Belediye atığı ve düzenli depolama alanı dinamikleri
- Tez No: 453598
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Belediye atıklarının uygun bir şekilde bertaraf edilmesi çok önemlidir. İstanbul'da hızla artan nüfus, kentselleşme ve sanayileşme ile kullanıma açık mevcut alanlar oldukça azalmaktadır. Atık depolamaya ayrılan alanlar, yani düzenli depolama sahalarının alanları ise artan nüfus ve kişi başı üretilen atık miktarı ile hızla genişlemektedir. Bu nedenle, bu çalışmadaki dinamik problemi oluşturan örüntü, İstanbul'daki düzenli depolama sahalarının alanlarının yıldan yıla giderek artmasıdır. Bu çalışmanın amacı İstanbul'daki mevcut düzenli depolama sahalarının ne kadar sürede dolacağı ve var olan sahaların ne tür yatırım faaliyetleriyle daha verimli bir şekilde kullanabileceğini araştırmaktır. Farklı bütçe ve kaynakta ayrım oranı kombinasyonlarından oluşan yedi farklı senaryo etkili bir atık yönetimi stratejisi belirlemek için incelenmiştir. Analizler, kaynakta ayrım oranının atık yönetimi için kapasite yatırımlarına ayrılan bütçe kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kapasite yatırımlarını yapmak için gereken bütçenin, kaynakta ayrımın artmasıyla azaldığı gösterilmiştir.Kaynakta ayrım, düzenli depolama sahalarına gönderilen atığı azaltmanın yeni tesisler inşa etmekten daha az maliyetli bir yolu olduğundan, kapasite yatırımlarıyla birlikte atık yönetim stratejilerine entegre edilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Waste management is a critical issue, and municipal solid waste constitutes a considerably important part of the waste that should be properly handled. With rapidly increasing population, urbanization and industrialization in Istanbul, available lands have become extremely limited. However, lands occupied by waste in Istanbul have been increasing due to growing population and increasing waste generation per person. Thus, the undesirable pattern which constitutes the dynamic problem in this study is the unrestrained expansion of areas allocated for waste accumulation (i.e. landfills) year by year. Therefore, this research aims to find out how fast the existing landfills in Istanbul become full (i.e. how much the landfills in Istanbul expand over the next 40 years) and how these landfills can be more efficiently utilized with additional investments on waste treatment facilities and source separation improvements. Seven different scenarios which all contain different budget and source separation combinations are examined to determine an effective strategy for waste management. Analyses indicate that source separation rate is as critical as the budget for capacity investments in waste management strategies. Moreover, it is shown that budget required to make capacity investments decreases with the increasing source separation. Therefore, source separation should be integrated to waste management strategies along with the capacity investments, since it is a more cost effective way of reducing waste sent to landfills.