Gravitational wave solutions to linearized Jordan Brans Dicke theory on a cosmological background
Lineerize Jordan Brans Dicke teorisinin kozmolojik fonda gravitasyonel dalga çözümleri
- Tez No: 453599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİZ, PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında, tedirgenmiş skaler alan ve tedirgenmiş Robertson-Walker metriği için Jordan-Brans-Dicke Teorisinin yaklaşık vakum çözümleri bulunmuştur. İlk olarak tedirgenmemiş JBD denklemleri kapsamında ölçek faktörü ve skaler alan için çözümler elde edilmiştir. Bu çözümler skaler alan ile uzay-zaman geometrisinin nasıl eşleşeceğini belirleyen JBD sabitinin değerine bağlıdır. Daha sonra lineerize edilmiş JBD denklemlerini oluşturmak için Robertson-Walker metriğine metrik tedirgemesi ve skaler alana da alan tedirgemesi eklenmiştir. Ölçek faktörü, skaler alan ve JBD sabiti için çözümler bulunmuştur. Bu çözümler vakum durumunda normal gravitasyonel ve skaler gravitasyonel dalgaların var olabilmesi için gerekli şartlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, approximate vacuum solutions of Jordan-Brans-Dicke theory for perturbed scalar fi eld and perturbed Robertson-Walker metric, were found. First we obtained solutions for the scale factor and the scalar fi eld in unperturbed JBD theory. The solutions are dependent on JBD constant which is the value of how the scalar field is coupled to geometry of space-time. Then we added metric perturbation to Robertson-Walker metric and field perturbation to the scalar field in order to construct linearized JBD equations. Solutions for scale factor, scalar field and JBD constant were found. These results are necessary conditions for ordinary and scalar gravitational waves to exist in vacuum case.