Oceanographic and engineering analysis of seawater air-conditioning system feasibility for the Black Sea
Deniz suyu iklimlendirme sistem fizibilitesinin Karadeniz için oşinografik ve mühendislik analizi
  1. Tez No: 453604
  2. Yazar: MARGARITA POZHIDAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN EMRE OTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Binaların toplam işletim maliyetinin büyük bir kısmı geleneksel iklimlendirme sistemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu da daha verimli, yenilenebilir ve daha az karbon ayak izi bırakan enerji teknolojilerinin araştırılmasına ve uygulanmasına olan ihtiyacı arttırmakdır. Deniz suyu iklimlendirme sistemi (DSİS) doğal ortamında yeterli sıcaklıkta olan deniz suyunu bina iklimlendirme sisteminde ısı transferi aracı akışkanı olarak kullanan bir yenilenebilir enerji teknolojisidir. Dünyada yaygın olarak kullanılmasına rağmen Karadeniz kıyılarında henüz uygulaması bulunmamaktadır. Karadeniz'in katmanlı su yapısı ve yıl boyunca sığ derinliklerdeki düşük su sıcaklığı, deniz suyu soğutma sistemlerinin verimli bir şekilde bölgede uygulanmasına imkan vermektedir. DSİS'nin yüksek kuruluş maliyeti elektrik enerjisi tasarrufuyla dengelenmektedir. İstanbul'un Karadeniz kıyısındaki bir üniversite kampüsünde kurulacak bir DSİS geleneksel soğutma sistemlerine göre %60 daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conventional air-conditioning systems constitute a large portion of the building energy consumption and operating cost. To reduce the carbon footprint of the air cooling system in buildings, cost and energy efficient technologies based on renewable energy are needed. Naturally-occurred cold seawater can serve as a working fluid in the seawater air-conditioning (SWAC) system by absorbing the heat from the building and transferring it to the ocean. SWAC technology is widely used in the world, however, it still has not been applied at the Black Sea coast. The Black Sea has a unique layered water structure with year-round cold seawater available at relatively shallow depths. Low seawater temperatures in the cold intermediate layer of the Black Sea are suitable for effective use of SWAC in coastal communities. The relatively high initial cost of SWAC can be offset by large electricity savings. Cost-benefit analysis of a SWAC system based on a hybrid seawater-cooled chiller for a university campus at the Black Sea coast of Istanbul shows that SWAC is 60% more efficient than conventional air-conditioning systems.