Understanding the effects of senior citizen free transit program on the travel behavior of the elderly in Kadıkoy, İstanbul
Ücretsiz ulaşım programının İstanbul, Kadıköy'deki yaşlıların seyahat davranışları üzerindeki etkisinin anlaşılması
- Tez No: 453603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya genelindeki yaşlı nüfusun artışı, hükümetlerin yaşlıların ulaşımları ile ilgili yeni politikalar geliştirmesini zorunlu kılmaktadır. Bu amaçla, bazı dünya ülkeleri ve Türkiye'de yaşlıları toplu ulaşım araçlarını kullanmaya teşvik etmek ve onlara daha aktif bir hayat sağlamak amacıyla ücretsiz ya da indirimli ulaşım programları uygulanmaya başlanmıştır. Uygulanan bu programların yeterli olup olmadığını anlamak amacıyla İstanbul'un Kadıköy ilçesinde yaşayan 55 yaş üstü bireylere, ücretsiz ulaşım programından faydalanma ve demografik özelliklerin etkilerini göz önüne alarak anketler yapılmıştır. Anket, katılımcıların seyahat davranışlarını ve toplu ulaşım araçlarına erişilebilirlik konusundaki düşüncelerini irdelemektedir. Analiz sonuçları, 65 yaş altı ve üstü bireylerin seyahat davranışlarında önemli farklılıklar olduğunu ve uygulanan ücretsiz ulaşım programının kendi aracını kullanan bireyleri toplu ulaşım araçlarına teşvik etmek konusunda yetersiz kaldığını göstermektedir. Buna karşın, ücretsiz ulaşım programı yaşlı bireylerin hareketliliğini arttırarak yaşam kalitelerine olumlu etki sağladığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in the elderly population around the world obliges governments to develop new policies on the transport of the elderly. To this end, free or reduced transport programs have begun to be implemented in some world countries and in Turkey to encourage elderly people to use public transport and to provide them with a more active life. In order to understand whether these programs are adequate, surveys were conducted taking into consideration the effects of using the free transportation program and the demographic characteristics of over 55 year olds living in Kadıköy district of Istanbul. The survey examines participants' travel behaviors and considerations of accessibility to public transport. The results of the analysis show that there are significant differences in the travel behavior of individuals under age 65 and above, and that the applied free transport program is insufficient to encourage individuals using their own vehicles to use public transport. On the other hand, it is understood that the free transportation program has a positive effect on the quality of life by increasing the mobility of elderly individuals.