Socketler Üzerinden Özel haberleşmede kriptoloji metodların kullanılması ve bir uygulama
Using cryptographic metods in private communication via sockets and an application
- Tez No: 453641
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMAD BABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknolojinin gelişimi birçok insan faaliyetlerinin kolaylaştırılması avantajı ile beraberinde dezavantajlarıda sergilemiştir. Oluşan bu dezavantajlar, Teknoloji alanına yan dal olarak Teknolojinin güvenliği alanınıda geliştirilmesine sebep olmuştur. Teknoloji gelişim sürecinde gözden kaçırılan hata payları, algoritmik karmaşıklık değerleri ve birçok unsurlar dezavantaj olarak nitelendirilir. Her hangi sebepden oluşan dezavantajlar teknolojinin çalışma prensibini bozmakdan çok, kullanım alanında yanlış faaliyetleri yapabilitesini yükseltmektedir. Bu sebepden modern teknolojilerin yanlış faaliyet amaçlı kullanılmaması için bu teknolojileri koruyan teknolojiler geliştirilmiştir. Elektronik ortamlarda yapılan işlemlerin amaçlarını değiştirmemek adına yapılmış güvenlik sağlayıcı algoritmalardan biride şifreleme sistemleridir. Şifreleme sistemleri teknolojinin her dalına uygulanarak yapılacak işlemlerin dış güçler tarafından yönlendirememesini sağlamıştır. Teknoloji tarihi boyunca geliştirilmiş Şifreleme Sistemlerinin bazıları saldırganların önlemlerini yeterince alamaması nedeni ile ve ya cari Şifreleme sistemin yapılacak esas işlemin yavaşlatması nedeni ile teknolojinin bu dalı araştırma merkezlerinde dahada yüksek noktalara taşınmaktadır. Şifreleme sistemleri aynı zamanda iletişimi sağlamak için geliştirilen teknolojiye uygulanarakda yapılacak iletişimin güvence altına almaktadır. Tez kapsamında yapılan araştırmada ilk şifreleme sistemlerinden, günümüz teknolojilerin kullandığı şifrelme sistemlerine kadar tümünün çalışma prensibi anlatılmaktaıdr. Tez kapsamında yapılan araştırmalara dayanılarak yapılan projede gizli anahtarlı şifreleme yöntemlerinden olan ve en son teknolojilerin kullandığı Rijndeal algoritması sayesinde ortadaki adam saldırısına uğranmasına rağmen iletişimin güvence altında yapılması sağlanmıştır. Bu projede iletişim esnasın ortadaki adam saldırısını gerçekleştiren saldırganın, yapılan iletişimin şifreli olduğuna dair şüphelerini kaldırılması için, aynı zamanda gizli anahtarlı şifreleme sisteminin doğası gereyi şifreleyici ve deşifreleyici anahtarın güvensiz kanal üzerinden de gönderile bilinmesi için Steganografi tekniği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The advantage of Development of Technology are facilitated human activities. Along this advantages appeared disadvantages. These disadvantages are led to development Seceure Sistems of technology. The technology disadvantages are considered by overlooked errors, value of algorithm complexity. Any disadvantages are occured along side of distributing the working principle of technology, also misuse rate will be increase. For these reason protect to these technologies are being developed safe systems. One of the safe systems are the Criptpographic systems. Cryptography using every technology systems for secure. Cryptography also using in electronic communication. Thanks to cryptography, pairs can communicate safely. In this Dessertation are reserched history of Cryptography, current Cryptography sistems which use in modern technology. Based on advanced Cryptographic sistems this dessertation project use Rijndeal algorithm and make this communication safely against atackers. In this project when pairs are during communication over the insecure channel, this channel are eavedropping from passive attacker. The purpose of this project is make commination safely. To make communication safely, pairs must communicate by Rijndeal cryptographic algorithm. Other purpose of this project is attacker shouldn't suspect in this communication using cryptographic techniques. For this reason pairs must hide the encrypted text by Steganographic techniques. İn this project pairs use private key encryption sistems, for this reason pair must share private key over the secure channel. İn this project pairs can share private key over the insecure channel by Steganographi techniques