Resource efficient and cleaner production in selected foundries through environmental performance evaluation
Seçilen dökümhanelerde çevresel performans değerlendirmesi aracılığıyla kaynak verimliliği ve temiz üretim
  1. Tez No: 453750
  2. Yazar: AYÇA USTA BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL N. DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın genel hedefi demir ve çelik döküm sektörü için kaynak verimliliğini artırmak ve temiz üretim uygulamaları geliştirmektir. Bu amaçla, altı dökümhane için çevresel performans değerlendirmesi ve karşılaştırma çalışmaları yapılmıştır. Firmaların çevresel performansları, birim üretim başına harcanan elektrik ve su miktarları, metal verimliliği ve kum geri kazanım oranlarını belirten göstergeler aracılığıyla belirlenmiştir. Hesaplanan çevresel performans değerleri ile bilimsel kaynaklarda bulunan en iyi performans değerlerinin karşılaştırılması sonucu elde edilen fark gelişme potansiyelini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar enerji verimliliğinin demir ve çelik döküm üretimi için sırasıyla %27 ve %54 artırılabileceğini göstermiştir. Bu iyileşme ile CO2 salınımı 140,918 ton/yıl azalacaktır. Su tüketimi en iyi performans değerlerine göre iki kat daha fazladır ve yılda 38,342 m3 su tasarrufu sağlanabilir. Kum geri kazanım oranını artırma potensiyeli kalıplama türüne ve kum geri kazanım tekniğine göre değişmektedir. Isıl kum geri kazanım yönteminin kullanılması ile atık kum miktarı 38,018 ton azalacaktır. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar metal verimliliğinin demir için %21 ve çelik için %5 artırılabileceğini göstermiştir. Çevresel performansı artırmak için, literatür araştırması sonucu elde edilen 21 uygulama seçeneği firma temsilcileri ile tartışılmış ve bunlar arasından 12 seçenek uygulanmak üzere önerilmiştir. Bunlar, ocağın kapağını kapatmak, kırpılmış hurda kullanmak, eritilecek metali ısıtmak, atık ısı geri kazanım sistemi kurmak, enerji verimliliği daha yüksek olan aydınlatma sistemlerini kullanmak, otomatik döküm sistemleri kurmak, döküm similasyon yazılımları kullanmak, kaybolan köpük döküm işlemi uygulamak, yaş kum kullanmak, ısıl geri kazanım sistemi kurmak, kapalı sistem ocak soğutma sistemlerini kullanmak ve kumun soğutma ihtiyacını azaltmaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to develop Resource Efficient and Cleaner Production (RECP) measures for the ferrous foundry sector. For this purpose, environmental performance evaluation and benchmarking studies were conducted in six ferrous foundries. The environmental performance was calculated by using environmental performance indicators of specific energy and water use, metal yield and sand regeneration ratio. The gap between the benchmarks and actual performances revealed the improvement potential. The results indicated that specific energy consumption can be improved by 27% and 54% for iron and steel foundries respectively, which leads to decrease carbon emissions by 140,918 ton/ year. The water consumption was two times more than the benchmarks and 38,342 m3 of water can be saved annually. The improvement potential for sand recovery ratio depends upon the moulding type and sand regeneration technique. The application of thermal sand regeneration will decrease the waste foundry sand by 38,018 ton. With regard to metal yield, the results showed that it can be increased by 21% (for iron) and 5% (for steel). To improve the environmental performance, 21 options obtained from literature were discussed with the company representatives and 12 options were recommended: closing the furnace cover, using shredded scrap, preheating the charge, installing waste heat recovery systems, using more energy efficient lighting systems, installing automatic pouring systems, using casting simulation software, applying lost foam/ investment casting, using green sand, installing thermal sand regeneration system, using closed loop mechanical water chillers instead of cooling towers and reducing sand cooling requirements.