Mantı üretiminde geleneksel yönteme alternatif olarak infrared, ultraviyole-c ve vakum uygulamaları
Using infrared, ultraviolet-c and vacuum drying methods as alternative to conventional method applications of stuffed pasta (manti)
  1. Tez No: 453751
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YETİM, YRD. DOÇ. DR. ABDULVAHİT SAYASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Mantı değişik ülkelerde farklı yöresel tekniklerle üretilen ve tüketilen geleneksel bir gıdadır. Üretilen mantıların kalitesinin standart olmamasından dolayı farklı kurutma teknikleri üzerine araştırmalar hala devam etmektedir. Bu çalışmada, mantı kalitesinde sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla; geleneksel yöntemlere alternatif olarak infrared (IR), ultraviyole-C (UV-C) ve vakum teknolojileri ile bunların kombine uygulamaları kullanılarak kurutma işlemi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında bu amaca uygun nitelikte bir IR kurutucu geliştirilmiş ve örneklerin nem içerikleri %12'ye düşenceye kadar bu kurutma sisteminde tutulmuştur. Daha sonra geleneksel ve IR kurutma teknikleri ile üretilen mantıların fizikokimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, mikrobiyolojik kriterler açısından 500 W IR ile kurutularak üretilen mantıların uygun kalite niteliklerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mantı (stuffed pasta) is a traditional food produced and consumed in different countries. Due to variations in quality features of manti products in the marketplace, research has been underway by using different drying techniques. In this study, the effects of infrared (IR), ultraviolet-C (UV-C) and vacuum-drying operations on mantı quality were investigated either in alone or combinations, as alternative to the conventional oven-drying method. Additionally, an IR dryer was designed for this purpose, and the samples were kept in drying system until their moisture contents were reduced to about 12%. The effects of drying activities of conventional and different drying techniques were determined by analyzing the physicochemical, sensory and microbiological properties of manti samples. In the results, among the drying applications used in the experiment, 500-W IR technique was adequate in terms of microbiological quality of manti. Furthermore, it was determined that IR, UV-C and vacuum drying applications improved (P0.05) changes in other properties of manti. In addition, mathematical modeling of the drying process was carried out, and it was concluded that the Page model, which had regression coefficients close to 1 for the drying parameters of removable moisture contents, dimensionless humidity values and effective diffusion coefficients, was the best fitted drying model. It was concluded that a bar-type IR dryer at constant temperature (150 ºC) seems to be promising for industrial drying of manti.