Borik asit ve epıgallocatechın gallate (EGCG)'ın serviks kanseri hücre hatlarında telomeraz enzim aktivitesinin değerlendirilmesi
An assessment of telomerase enzyme activities in cervical cancer cell lines with treatment of boric acid and epigallocatechin gallate (EGCG)
- Tez No: 453824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Serviks kanseri; dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadının ölümüne neden olan ve meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanserdir. 1980 yılından beri iz element olarak tanımlanan bor, 1996 yılında epidemiyolojik verilerin eksikliği de dikkate alınarak Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) ?insan sağlığı için olası temel elementler? sınıfına alınmıştır. Bor bakımından zengin bölgelerde yapılan bir çalışmada serviks kanseri riskinin düşük olabileceği yönünde bulgular tespit edilmiştir. Yeşil çayın en önemli polifenol bileşeni olan EGCG (Epigallocatechin gallate) ile muamele sonucu serviks kanseri karsinojenezini engellediği,apoptozu indüklediği ve telomeraz aktivitesini inhibe ettiği bildirilmiştir. Telomeraz çok sayıda farklı insan kanserinde aktif durumdadır. Bu çalışmada serviks kanseri hücre hattında (HTB-32) EGCG ve Borik asitin telomeraz enzim aktivitesi belirlenecektir. Bu bağlamda HTB-32 hücre hattına EGCG nin 50 µM ve 100 µM dozlarının uygulanması sonucu 1. ve 3. günlerin sonunda alınan örneklerle Borik asitin 500 µM ve 1000 µM dozlarının uygulanması sonucu 3. ve 5. günlerin sonunda alınan örnekler çalışmanın birinci grubunu oluşturmuştur. İkinci grubta ise yine aynı hücrelere 50µM +500µM, 100µM +500µM sırasıyla EGCG ve Borik asit dozlarının kombinasyonları uygulanmış olup 3. gün sonunda değerlendirmeye alındı. Telomeraz aktivitesi HTB-32 hücrelerine doz uygulamaları ardından toplam izole edilen RNA dan h-TERT mRNA ekspresyonu düzeyinin eş zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle tayin edildi. Elde edilen verilerin t-testi aracılığı ile istatistiki değerlendirilmesinde; HTB-32 hücrelerine uygulanan tüm doz ve sürelerinde telomeraz aktivesinde anlamlı bir fark saptanamamıştır (P>0,05). Bu sonuçlar Borik asit ve EGCG'nin gerek yalnız gerekse birlikte uygulanması sonucu farklı hücre tiplerinde aynı etkiyi göstermeyebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer, which causes the death of a woman around the world every 2 minutes, is the second most common cancer after breast cancer. Defined as the trace element since 1980, boron was classified as ?the probably essential elements in human health? after taking into account the lack of epidemiological data in 1996 by the World Health Organization (WHO). In a study conducted in boron-rich regions, it has been identified that there might be a low risk of cervical cancer in those regions. It has been reported that Epigallocatechin gallate (EGCG) - the most important component of green tea polyphenol- inhibits cervical carcinogen, induces apoptosis and inhibits telomerase activity by treatment. Telomerase is active in a wide range of human cancers. In the current study, it is going to intend the telomerase enzyme activity of EGCG and boric acid in cervical cancer cell line (HTB-32). In this context, the first group of the study is consisted of those samples which are gathered at the end of 1st and 3rd days after the application of EGCG 50 µM and 100 µM to HTB-32 cell line, and at the end of 3rd and 5th days after the application of Boric acid in 500 µM and 1000 µM doses. In the second group, combinations of EGCG and Boric acid in doses 50 µM +500µM , 100 µM +500µM in the order have been applied to same cells, then they have been evaluated at the end of 3rd day. Telomerase activity has been determined by means of real-time polymerase chain reaction of h-TERT mRNA expression levels from the total isolated RNA after dose applications to HTB-32. In the statistical evaluation of the data obtained by t-test; in all doses and durations applied to HTB-32 cells there was no significant difference in telomerase activity (P>0,05). These results suggest that in the result of the applications of Boric acid and EGCG either alone or together, it cannot demonstrate the same effect in different types of cells.