Streptococcus mutans biyofilmlerine karşı bor bileşiklerinin tek başına ve doğal ürünlerle kombinasyon halinde in vitro etkilerinin incelenmesi
Investigation of the in vitro effects of boron compounds alone and in combination with natural products on streptococcus mutans biofilms
- Tez No: 912998
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DÖŞLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Streptococcus mutans diş çürüklerine sebep olan en önemli patojenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu bakterilerin ortodontik diş tedavisinde kullanılan şeffaf diş plakları üzerinde biyofilm oluşturabildikleri, yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Tedavi boyunca günde 20-22 saat sürekli takılması gereken ve sadece yemek yeme esnasında çıkartılan bu diş plaklarının temizliği, ağız sağlığının korunması açısından önem teşkil etmektedir. Piyasada bulunan ortodontik plak temizleyicilerin içeriğinde genellikle yüksek konsantrasyonda kimyasal maddeler bulunmakta olup, özellikle ortodontik tedavinin merkezinde bulunan çocukların sağlıkları açısından, bu alanda kullanılabilecek doğal ve yerli bir ürüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla çalışmamızda, rezervlerinin büyük kısmı Türkiye'de bulunan borlu bileşikler ile çeşitli doğal maddelerden oluşan bir temizleme ürünü prototipi tasarlanması amaçlanmıştır. Kullanılan ürünlerin tek başlarına ve kombinasyon hallerindeki antimikrobiyal, biyofilm oluşumunu inhibe edici ve olgun biyofilm eradike edici etkileri, S. mutans'ın standart ve kliniklerden izole edilmiş suşlarının tek başlarına ve Candida albicans ile birlikte oluşturdukları biyofilmler üzerinde incelenmiş, ayrıca HGF hücrelerine karşı sitotoksisiteleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, doğal ürünlerin farklı konsantrasyonları bir arada denenmiş ve toksik olmayan en etkili karışım seçilmiştir. Borlu bileşiklerden borik asit ile yeşil çayda yoğun miktarda bulunan epigallokateşin gallat, üzüm çekirdeğinde bulunan resveratrol ve ökaliptöl kullanılarak hazırlanan karışımın yüksek ve düşük dozlu formlarının, şeffaf plaklar üzerindeki miks biyofilmlere karşı zamana bağlı öldürme etkileri 1/4, 1/2, 1, 2 ve 24. saatlerde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, hazırlanan karışımın yüksek dozu, 24 saatte biyofilmdeki S. mutans sayılarında 1.85-5.40-log10'luk düşüşlere sebep olmaktadır. Buna göre, hazırlanan karışımın ortodontik diş plaklarının temizlenmesinde kullanılabilecek etkin ve güvenli bir ağız bakım ürünü olmak için gereken potansiyeli taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Streptococcus mutans is recognized as one of the major causes of dental caries. Studies have shown that these bacteria can form a biofilm on clear aligners used in orthodontic treatment. Cleaning these aligners, which must be worn continuously for 20-22 hours a day during treatment and are only removed during meals, is important for protecting oral health. The dental plaque cleaners available on the market are products with a high chemical potential, and a natural and local product is needed, especially when considering the health of children, who are at the center of orthodontic treatment. For this purpose, the aim of the study was to design a prototype cleaning product using boron compounds, most of the reserves of which are found in Turkey, and natural antimicrobial substances. The antimicrobial, biofilm formation inhibitory, and mature biofilm eradicating effects of the substances either alone and or in combination were investigated against biofilms formed by standard and clinically isolated strains of S. mutans single or mixed biofilms with Candida albicans, and their cytotoxicity against HGF cells was determined. In line with the obtained data, different concentrations of natural products were tested together for the cleaning product, and the most effective and non-toxic mixture was selected. The time-dependent killing effects of the high and low doses forms of the mixture, which contains boric acid, epigallocatechin gallate, which is found in large amounts in green tea, resveratrol in grape seeds and eucalyptus oil, against mixed biofilms on clear aligners were investigated at 1/4, 1/2, 1, 2 and 24 hours. The obtained results show that the high dose of the mixture causes 1.85-5.40-log10 decreases in the number of S. mutans in the biofilm at 24th hour. It is concluded that the prepared mixture has the necessary potential to be an effective and safe oral care product that can be used in the cleaning of orthodontic clear aligners.