Futbolcularda 8 haftalık statik germe antrenmanlarının sıçrama performansına etkileri
The effects of 8 weeks static stretching traning on jumping in soccer players
  1. Tez No: 453877
  2. Yazar: BURAK ÇAĞLAR YAŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı 8 haftalık statik germe antrenmanlarının sıçrama performansına etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya 18 (yaş:21,78±4,25 yıl; boy: 180,11±6,38 cm; vücut ağırlığı: 76,19±7,73) gönüllü erkek amatör futbolcu katılmıştır. Katılımcılar rastgele Germe (n=10) ve Kontrol (n=8) grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Esneklik ölçümleri Otur Uzan Test ile, yatay sıçrama mesafeleri Durarak Uzun Atlama testi ile, anaerobik kapasite ölçümleri Wingate Protokolü ile, dikey sıçrama yükseklikleri ise sıçrama matı kullanılarak Countermovement Jump sıçrama tekniği ile belirlenmiştir. İlk ölçümlerin ardından katılımcılara, 8 hafta boyunca, haftada 3 gün, esneklik gelişimine ve sıçrama biyomekaniğinde yer alan kaslara yönelik 10 adet statik germe egzersizleri uygulatılmıştır. 8 haftalık germe programından sonra tekrar aynı ölçümler alınarak aradaki farklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 8 weeks static stretching traning on jump performance. 18 volunteer male amateur soccer players (age:21,78±4,25 year; height: 180,11±6,38 cm; weight: 76,19±7,73) are participated in this study. Participants were randomly diverted into two groups as Stretching (n=10) and Control groups (n=8). Flexibility measurements, horizontal jump distance, anaerobic power and vertical jump length were determined to Sit and Reach Test, Standing Long Jump Test, Wingate Anaerobic Power Test and Countermovement Jump technique respectively. In pursuit of first measurements, participants performed 10 static stretchings exercises throughout 3 days a week for 8 weeks which comprise biomechanics of jump movement muscles and aim to improve flexibility. In order to analyze differences, similar measurements were conducted, after eight static stretching sessions were performed.