Amatör ve profesyonel futbolcuların bazı kişilik özellikleri
  1. Tez No: 14905
  2. Yazar: VEYSEL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
' ÖZET Bu çalışmada amatör ve profesyonel sporcuların (futbolcuların) bazı davranış biçimleri açısından birbirleriy le olan ilişkilerinin araştırılmasına ve sporcu olmayanlar la karşılaştırılarak aradaki farklılığın ortaya konulmasına çalışılmıştır. Araştırmamızda İstanbul bölgesinde faaliyet gösteren futbol kulüplerinden tesadüfi yöntemle seçtiğimiz 70 amatör lisanslı sporcuya, 70 profesyonel sporcuya ve 50 sporcu ol mayan kişiye FHT sorgu cetveli uygulanmıştır. Elde edilen amatör, profesyonel ve sporcu olmayanlara ait olan bu puan lar her davranış için ayrı ayrı bilgisayara işlenmiştir. Daha sonra gruplar arasındaki farklar ANOVA testi uygulana rak tespit edilmeye çalışılmıştır. Çıkan sonuçlara göre; - Aşağılık Duygusu - Benlik tasavvuruna ait davra nış biçiminin en fazla profesyonel sporcularda yoğunlaştı ğı, sporcu olmayanlarda ve amatör sporcularda daha az oldu ğu tespit edilmiştir. - Gruplar arasında heyecanlılık açısından da anlam lı farklılıklar bulunmuştur. Sonuçlarımıza göre; en az he yecan duygusuna amatör sporcular, daha sonra sporcu olma yanlar, en son da profesyonel sporcuların sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Burada yarışma duygusunun profesyonel sporcular için heyecan duygusunu arttıran bir etken oldu ğunu söyleyebiliriz.- 93 - - Korku-Endi şe duygusu açısından da amatör, profes yonel ve sporcu olmayanlar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu duygunun sporcularda daha yoğun olduğu göz lenmektedir. Buna, sportif faaliyetler içinde, maçı kazanıp kazanamama kaygısı, takıma girip girememe korkusu gibi duy gu ve düşüncelerin sebep olduğu söylenebilir. - Suçluluk ve saldırganlık duyguları açısından grup lar arasında, gözle görünen bir farklılık bulunmasına rağ men, istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamış tır. - Nörotiklik-çevre ile uyumlu ilişki davranışları açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş tur. Profesyonel sporcular bu duyguya en hakim sporcular, daha sonra; sporcu olmayanlar, en son da amatör sporcular olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY What is studied in this study is the research of the relations between amateur and professional players from the viewpoint of some sorts of behaviour and to put forward the differences by making comparison with the non-athletes. In the researches, 70 amateur licenced, 70 professional and 50 non-athlete players who were chosen coincidentially from 'the sport clubs activating in Istanbul region were applied FHT Questionaire. These points which were taken from the amateur, prof ess ional and non-athletic players were computerized for each behaviour. Then, the differences between the groups were investigated by applying ANOVA Test. Due to these results; - Inferioty Complex-Consciousness was concentrated much more on professional players, and was found to be less on amateur players and non-athletes. - Meaningfull differences were also found from the point of view of anxiety between groups. According to our results; amateur players have the least anxiety, non-athletes have moderate and professional players have much anxiety. Thus, we can say that the competition feeling is an effect which increases anxiety state on professional players. - A lot of meaning differences were found between amateur, prof essi- onal and non-athletes from the point of view of anxiety emotion.lt is observed that this feeling is more intense between the athletes. Feelings like match anxiety about winning, and to be able to join the team are the causes of anxiety between sport activities. - Hovewer there is a visible difference between the groups about guiltyness and aggressiveness, no meaningfull statistical difference could be found. - There are meaningfull differences between the groups about the neurotism and harmonious relations with the environment. Prof essional players are the most dominated persons with this emotion, then comes non-athletes, and for the last, amateur players were investigated.