Topluma yönelik sigara karşıtı müdahalelerin etkililiği: Bir meta analiz çalışması
Effectiveness of anti-smoking interventions towards community: A meta-analysis study
- Tez No: 453935
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA METİNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışma, Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen ve MPOWER (İzle, Koru, Öner, Uyar, Yasakla, Vergilendir) olarak kısaltılan topluma yönelik sigara karşıtı müdahale uygulamalarının tüm yaş gruplarında“sigara içme sıklığı”,“sigara bırakma hızı”ve“günlük içilen sigara sayısı”değişkenleri üzerine etkililiğini değerlendirmek amacı ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda Ocak 2016-17 tarihleri arasında yürütülen bir meta analiz çalışmasıdır. Çalışmada“smok*, tobacco, cigarette*”anahtar kelimeleriyle“Medline, Web of Science, Scopus, Cochrane-Library”veri tabanlarından POWER kriterlerinin uygulama alanlarına ilişkin tarama yapıldı. Makaleler araştırma ekibi tarafından başlık, özet, tam metin, analize dâhil etme kriterleri ve kalite değerlendirilmesinden geçirilerek meta analize alındı. Çalışmalarda 6 aydan kısa ve 6 ay ve daha fazla süre takipli müdahaleler kısa ve uzun dönem olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study is a meta-analysis study that performed on Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Public Health between January 2016-2017 on the purpose of assessment of effectiveness of community oriented anti-smoking implementations enhanced by World Health Organization (WHO) and under the name of MPOWER (Monitor, Protect, Offer, Warn, Enforce, Raise) on“smoking prevalence rate”,“quit rate”and“number of cigarettes smoked per day”variables in all age groups. In the study, several searches have been made with“smok*, tobacco, cigarette*”keywords from“Medline, Web of Science, Scopus, Cochrane-Library”databases related to subdomain of POWER criteria. The articles are attached to metaanalysis after evaluation on quality assessment, inclusion criteria, full text, abstract, title by research team. In the study, interventions which has less than 6 month and 6 month and over follow up period evaluated as short term and long term respectively. Before the analysis, heterogeneity test was made.