Kanser hastalarında yorgunluğu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting fatigue in cancer patients
- Tez No: 453980
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma farklı ambulasyon düzeylerinde olan kanser hastalarında, yorgunluğu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 36 birey dahil edildi. Grup 1'de bağımsız bir şekilde ambulasyonunu sağlayan 19 hasta, Grup 2'de bağımsız bir şekilde ambulasyonunu sağlayamayan 17 hasta yer aldı. Hastaların demografik bilgileri, hastalık hikayeleri ve rutin hematolojik sonuçları kaydedildi. Yorgunluk, Kısa Yorgunluk Ölçeği ile, kas kuvveti değerlendirmeleri Commander kas testi cihazı ve Jamar el dinamometresi ile, fiziksel aktivite düzeyi Yatan Hastalarda Fiziksel Aktivite Rehabilitasyon Değerlendirmesi ile, anksiyete ve depresyon düzeyi Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile, uyku kalitesi Pittsbugh Uyku Kalitesi Ölçeği ile, yaşam kalitesi Avrupa Kanser Tedavisi Araştırma Organizasyonu Yaşam Kalitesi Anketi- Çekirdek 30 ile, solunum parametreleri ise torakal mobilite ölçümü ve solunum frekansı ile değerlendirildi. Grup 2'de yorgunluk seviyesinin grup 1'e kıyasla daha fazla olduğu bulundu. Değerlendirmeler sonucunda grup 1'de kas kuvvetinde azalma, torakal mobilite azalma, uyku kalitesi düşüklüğü ve yaşam kalitesi parametrelerinde görülen düşüklük, grup 2'de ise yüksek anksiyete ve depresyon düzeyinin yorgunluğa neden olduğu görüldü. Hematolojik parametreler açışından iki grup arasında bir fark gözlemlenmedi. Çalışmanın sonucunda ambulasyonun korunmasının yorgunluğu önlemede oldukça önemli olduğu, ambule ve ambule olmayan hastalarda farklı parametrelerin yorgunluğa neden olduğu bulunmuştur. Ambule hastalarda yetersiz kas kuvveti, solunum fonksiyonu, uyku kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyi gibi fizyolojik faktörlerin, ambule olmayan hastalarda yüksek anksiyete ve depresyon düzeyi gibi psikososyal faktörlerin yorgunluğa neden olduğu görüldü
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the factors affecting fatigue in cancer patients with different ambulation levels. 36 individuals were included in the study between the ages of 18-65. Nineteen patients who achieved independent ambulation in Group 1, and 17 patients who failed to provide ambulatory independence in Group 2 were included. Demographic information, disease history and routine hematologic outcomes were recorded. Fatigue was assessed by Brief Fatigue Inventory, muscle strength was assesed by Commander Muscle Tester and Jamar Hand Dynamometer, Physical Activity Level was assessed by Physical activity in Inpatient Rehabilitation Assesment, anxiety and depression level was assessed by Hospital Anxiety and Depression Scale, sleep quality was assessed by Pittsbugh Sleep Quality Scale. The respiratory parameters were assessed by thoracic mobility and respiratory frequency. It was found that fatigue level in group 2 were higher than group 1. It was found that decreased muscle strength, thoracal mobility and low sleep quality were caused fatigue in group 1. It was found that high anxiety and depression level caused fatigue in group 2. There was no difference between two groups at the hematological parameters. As a result of the study, protection of ambulation is very important in preventing fatigue and different parameters cause fatigue in patients without ambulation and ambulation. While physiological factors such as inadequate muscle strength, respiratory function, sleep quality and physical activity level were found to cause fatigue in ambulatory patients, psychological factors such as high anxiety and depression level in nonambulatory patients were found to cause fatigue.