Mastektomi sonrası gelişen lenfödem şiddetinin skapular kinematiklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the lymphedema severity, which occurs after mastectomy, on scapular kinematics
  1. Tez No: 453981
  2. Yazar: EMİNE BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK, DOÇ. DR. İREM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, mastektomi sonrası volümetrik ölçüm farkına göre orta ve şiddetli lenfödem (LÖ) gelişen ve LÖ gelişmeyen hastalarda, LÖ şiddetinin skapula kinematikleri üzerine olan etkisinin incelenmesiydi. Çalışmaya meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak radikal ya da modifiye radikal mastektomi geçiren 46 kadın dahil edildi. Hastalar LÖ olmayan (n=15), orta şiddetli LÖ olan (n=15) ve şiddetli LÖ olan (n=16) vakalar şeklinde 3 gruba ayrıldı. Volümetrik ölçümle üst ekstremite hacimleri, inklinometre ile aktif eklem hareket açıklıkları, Kısa Form Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (Quick DASH) ve skapula kinematik analizi elektromagnetik sistem ile kol elevasyonunun 30-60-90° kaldırma ve indirme fazında ölçülerek kaydedildi. Elde edilen veriler nonparametrik testlerle analiz edildi. LÖ süresi şiddetli LÖ grubunda orta şiddetli LÖ grubundan daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of lymphedema severity on scapular kinematics in post-mastectomy patients with moderate to severe lymphedema and non-lymphedema which were divided according to the volumetric difference. 46 women who underwent radical or modified radical mastectomy as part of their breast cancer treatment were included. Patients were divided into 3 groups as no lymphedema (n=15), moderate lymphedema (n=15) and severe lymphedema (n=16). Volumetric measurements by measuring the upper extremity volumes, the active range of motion with the inclinometer, The Shortened Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (Quick DASH) and scapula kinematic analysis with the electromagnetic system at 30-60-90 ° lifting and lowering of the arm elevation were recorded. The obtained data were analyzed by nonparametric tests. The duration of lymphedema was higher in the severe lymphedema group than in the moderate lymphedema group (p0.05).