Huzurevi yaşlılarında farklı besin tüketim kayıtları ile dijital fotoğraflama yönteminin karşılaştırılması
Comparison of different food consumption methods to digital food photography method of elderly in nursing home
  1. Tez No: 454005
  2. Yazar: TUĞÇE ORKUN ERKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Besin tüketiminin dijital fotoğraflama yöntemiyle saptanması, dünyada yakın zamanda uygulanmaya başlanmış bir yöntemdir. Bu çalışmada yaşlıların besin tüketimlerinin günlük besin tüketim kaydı (BTK), 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı (GDBTK), besin tüketim sıklığı (BTS) ve dijital fotoğraflama (DF) yöntemi ile saptanması ve yaşlı için yöntemlerin uygunluk durumu değerlendirilmiştir. Bu amaçla Aralık 2015 – Nisan 2016 tarihleri arasında Ankara ili Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'nde kalmakta olan nörolojik veya psikiyatrik bir rahatsızlığı bulunmayan 52 (27 erkek, 25 kadın) huzurevi sakini araştırmaya dahil edilmiştir. Yaşlılara ilişkin genel özellikleri ve fiziksel aktivite durumlarını saptamak için anket uygulanmıştır. Beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla her katılımcıya Mini Nütrisyonel Değerlendirme anketi uygulanmış ve beslenme alışkanlıklarının saptanması için besin tüketim sıklığı kullanılmıştır. Her hafta ortalama 5 katılımcının besin kayıtları birbirini izleyen üç gün süre ile alınmıştır. Ayrıca, bu dönemde katılımcıların her öğünündeki yiyecek ve içeceklerin, tüketim öncesi ve sonrasında tabak artıklarının fotoğrafları çekilmiş ve tüketilen tüm besinlerin miktarları fotoğraf yardımı ile belirlenmiştir. Yaşlıların antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, kulaç uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi, üst orta kol çevresi, bilek çevresi, baldır çevresi, boyun çevresi) alınmış, beden kütle indeksi (BKI), bel çevresi/kalça çevresi, bel çevresi/boy uzunluğu oranları hesaplanmıştır. Çalışmanın sonunda yaşlıların enerji, protein, yağ ve karbonhidrat alım ortalamaları en büyükten en küçüğe doğru sıralandığında en yüksek ortalamalar her iki cinsiyette de BTK'dan elde edilirken bunu BTS'den elde edilen ortalamalar izlemekte olup en düşük ortalamalara sahip olan yöntem ise DF'dir. Erkek yaşlıların günlük enerji alımlarının ortalaması (±SD) BTK, DF ve BTS'na göre sırasıyla 3172,86±484,42 kkal, 2189,60±470,69 kkal ve 2758,26±817,70 kkal; kadın yaşlıların sırasıyla 3312,20±359,41kkal, 2191,73±401,36 kkal ve 2628,00±733,92 kkal'dir. Her iki cinsiyet için de enerji alımlarının yöntemler arasındaki farkları istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,000).
Özet (Çeviri)
Detection of food consumption by digital photography is a recently applied method in the world. In this study, food consumption of elderly people was evaluated by daily food record, 24 hour retrospective food record, food frequency and digital photography method and the relevancy of these methods for elderly were evaluated. For this purpose, 52 (27 males, 25 females) elders who does not have a neurological or psychiatric disturbance were included in the study. The study was carried out in Ankara Seyranbağları Nursing Home Directorate for the Elderly Care and Rehabilitation Center between December 2015 and April 2016. Surveys were conducted to determine the general characteristics and physical activity status of the elderly. To assess nutritional status, a Mini Nutritional Assessment Questionnaire was administered to each participant and food frequency was used to determine nutritional habits. Every week, for a period of 3 days, consecutive, avarage 5 participant's food records keep recorded. Also, in this period, all participants each meal food remains on the plates have photographed before and after the meal, thus, the consumption of food is determined by the help of photographs. The anthropometric measurements of the elderly (weight, height, arm span, waist circumference, hip circumference, mid-upper arm circumference, wrist circumference, calf circumference, neck circumference) has keeped, then body mass index, waist circumference/hip circumference, waist circumference/height rates have calculated. At the end of the research, when the avarage consumption of energy, protein, fat and carbohydrate of elderly are ordered in descending order, it is seen that for all genders the order is same: the highest avarages seen on food records, than food frequency and the lowest avarages seen on digital photography. Daily avarage energy intake in the food record, digital photography and food frequency in respectively of male elderly are 3172,86±484,42 kcal, 2189,60±470,69 kcal ve 2758,26±817,70 kcal and the female elderly are 3312,20±359,41kcal, 2191,73±401,36 kcal ve 2628,00±733,92 kcal. For two of the genders the difference between the measuring methods of energy consumption is statically significant (p=0,000).