Hematolojik maligniteli hastaların invaziv aspergillozis varlığı açısından değerlendirilmesinde polimeraz zincir reaksiyonu yönteminin tanı değerinin araştırılması
Evaluation of polymerase chain reaction for the presence of invasive aspergillozis in patients with haematologic malignancies
- Tez No: 454072
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL DİLARE ÖĞÜNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hematolojik malignite nedeni ile indüksiyon kemoterapisi alan ve Hematopoetik Kök Hücre Transplantasyonu nedeni ile yoğun tedavi altındaki hastalar İnvaziv Aspergillozis (İA) gelişimi açısından risk altındadır. Riskli gruptaki hastalarda özgül olmayan yüksek rezolüsyonlu bilgisayar tomografisi ve klinik bulgular, konvansiyonel methodların uygulanım zorluğu gibi nedenlerle tanı geç konulmakta bazen net bir tanıya ulaşılamamaktadır. Erken tanı, hızlı bir şekilde antifungal terapinin başlanmasını ve dolayısıyla uzun süreli yatış ve tedavi maliyetlerinin, en önemlisi de mortalitenin azalmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, ilk çıkan ticari Aspergillus gerçek zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) kiti olan MycAssay Aspergillus kiti ile bir diğer yeni ticari Aspergillus gerçek zamanlı PZR kiti olan Artus Qiagen Aspergillus kitini serum örneklerinde kullanarak febril nötropeni nedeni ile takip edilen hematolojik maligniteli hastalarda İA tanısındaki performansını değerlendirdik. Ocak 2015 - Ocak 2016 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Servisi ve Yetişkin Kök Hücre Transplantasyon Ünitesinde takip edilen İA açısından riskli 32 hastanın 41 febril nötropenik epizoduna ait 168 serum çalışılmıştır. Çalışmaya alınan hastalara ait demografik bilgiler, İA için risk faktörü olabilecek veriler sorgulandı ve klinik izlemleri kaydedildi. Referans tanı olarak European Organisation for Research and Treatment of Cancer/Mycoses Study Group (EORTC/MSG)'nin 2008 yılında revize ettiği İA tanı kriterleri (Kanıtlanmış, olası, şüpheli İA) kullanıldı. Buna göre yapılan sınıflamada hastaların izlenen hiçbir epizodunda kanıtlanmış (proven) İA saptanmadı. İzlenen 41 epizodun; 21'i olası (probable) İA, 7'si şüpheli (possible), 13'ü ise İA riski taşıyanlar olarak sınıflandırıldı. Artus Qiagen PZR kitinin duyarlılığı %47.6, seçiciliği %100, pozitif prediktif değeri (PPD) %100, negatif prediktif değeri (NPD) %64.5 ve doğruluk %73 olarak saptandı. MycAssay Aspergillus PZR kitinin duyarlılığı %61.9, seçiciliği %100, PPD'i %100, NPD'i %71.4 ve doğruluk %80.5 olarak saptandı. Hematolojik maligniteli hastalarda İA varlığı açısından serum örneklerinde kullanılmak üzere ticari PZR kitlerinin tek başına rutin bir tanı testi olarak kullanılması yerine erken tanı ve pre-emptif tedaviyi yönlendirmek amacıyla destekleyici testler olarak kullanılması mümkündür. PZR testinin mikrobiyolojik tanı kriterleri arasında yer alması için çok merkezli, özellikle klinisyen desteği ile iyi kurgulanmış çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Patients who are receiving induction chemotherapy due to haematologic malignancies and patients who are under intense therapy cause of Hematopoietic Stem Cell Transplantation, have risk of Invasive Aspergillozis (IA). Diagnosis may be uncertain or delay in these group of patients because of nonspecific clinic presentation, high resolution computed tomography findings, lack of sensitivity and difficult application techniques of conventional methods. Early diagnosis can provide initial antifungal therapy accordingly reduce long hospitalization periods, high costs of therapy and most of all prevent high mortality. In this study, we investigated the performance of first commercial real-time Aspergillus Polimerase Chain Reaction (PCR) Mycassay of Myconostica and another novel commercial Aspergillus PCR assay of Qiagen with using serum samples for the IA diagnosis of patients with febrile neutropenic episodes. The study was conducted in Akdeniz University Medical Faculty Hospital, Haematology and adult stem cell transplantation units. Between January 2015 and January 2016, 168 serum samples of 41 febrile neutropenic episodes belong to 32 patients with risk of IA were tested. We also collected the demographic data and clinical characteristics which can be a risk for IA. The reference diagnosis of IA was assessed according to revised definitions of European Organization for Research and Treatment of Cancer/Mycoses Study Group (EORTC/MSG) criteria published in 2008. According to the definitions, there was no proven IA patient in our study. 21 patients were probable IA, 7 patients were possible IA and 13 patients were under the risk of IA. Artus Qiagen PCR assay had a sensitivity of 47.6%, specifity of 100%, positive and negative predictive values were 100% and 64.5%, respectively. MycAssay Aspergillus PCR assay had a sensitivity of 61.9%, specifity of 100%, positive and negative predictive values were 100% and 71.4%, respectively. Instead of the use of commercial PCR assays as a single test for IA diagnosis in serum samples from haemathologic patients in routine clinical practice, it is much more suitable as a supporting test for conducting of early diagnosis and pre-emptive therapy. Further well designed investigations with clinician correlation and multicenter comprehensive studies are required to accept PCR tests as a part of microbiological diagnostic tests for IA.