Kronik hastalığı olan çocukların hastalığa ve hastaneye yatmaya tepkileri
  1. Tez No: 2952
  2. Yazar: MEDİHA DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
54 - ÖZET Ülkemizde kronik hastalığı olan ve hastaneye yatırılan çocuk ların hastalığa ve hastaneye yatmaya tepkilerini araştıran bilimsel çalışmalar azdır. Bu durum ve ülkemiz koşullarında konunun önemi nedeniyle bu çalışma planlandı. İstanbul Üniversitesi Çapa Çocuk Hastanesi' nde yürütülen araş tırmamız ile ilgili pilot çalışma, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Hematoloji Servisi 'nde yapıl dı. Esas çalışmaya kronik hastalıkları nedeni ile İstanbul Üni versitesi Çapa Çocuk Hastanesi, Hematoloji ve Nefroloji Servis lerinde yatan 23 'ü kız ve 27 'si erkek 50 çocuk alındı. Çalışma psikolojik görüşme ve gözlem yöntemleri kullanılarak yapıldı. Refakatçiler ile yapılan derinlemesine görüşmeler ve gözlemler doğrultusunda önce her çocuğun premorbid kişiliği saptandı. Çocukların hastalığa ve hastanede yatmaya gösterdik leri tepkiler, hazırladığımız 60 itemlik listelerde haftalık olarak işaretlendi. Liste, T Achenbach'm çocukların normal ola rak gösterebilecekleri çok yönlü tepki ve kişilik özelliklerini içeren bir formundan Türkçe'ye çevrildi ve amacımıza uygun ola rak gerekli eklemeler ve değişiklikler yapıldı. Her çocuk için ayrı ayrı hazırlanan listelerdeki her item, her çocuğun refakatçisi ile yapılan görüşmeler ile, gözlemlerimizin bir sentezi halinde değerlendirildi. Üç ay devam eden çalışma nın sonunda çocukların hastalanmadan veya hastaneye yatmadan önceki ile hastalığın ortaya çıkışı ve hastaneye yatış sırasın daki davranış ve tepkilerindeki değişimler saptandı. En yoğun değişimler, sinirlilik, endişelilik, konsantrasyon eksikliği,./.55- 55 - korkulu olmak, içe kapanıklılık, saldırganlık, bağımlılık, çocuksuluk, şımarıklık, tırnak yeme, somurtkanlık ve okul başarısında düşme gibi regresyona, anksieteye ve depresyona işaret eden itemlerde görüldü. Tepkilerin, özellikle ağrılı veya fiziksel ve sosyal işlevlerin kısıtlandığı dönemlerde ve servislerde ölüm vuku bulduğu zamanlarda artış gösterdiği gözlendi. Ayrıca gözlemlenmiş her yaştan çocuğun refakatçisi ile birlikte kalmasının avantajları yanısıra dezavantajlarını da birlikte taşımakta olduğunu gösterdi. Bu çalışma bize, kronik bir hastalığın ve hastaneye yatmanın gerek çocuk ve gerekse ailesi için çok yönlü sorunlar yarat tığını gösterdi.,/.56
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY The scarcity of studies concerning the reactions of children to chronic illness and hospitalization motivated us to conduct this study. A three week pilot study was carried out at the haemotology ward of the Pediatrics Department, Cerrahpaşa Medical Faculty, prior to the major study at the University Children's Hospital in Çapa, Istanbul. 23 girls and 27 boys with chronic illnesses admitted to the pediatric haemotology and nephrology wards were included in the study. A semi-structured psychological interview and observation methods were used in the study. To. assess each child's premorbid personality the family member admitted with the sick child (usually mothers), were given an extensive interview and observed. The reactions which children have shown to illness and hospitalization were noted weekly, on 60-item lists. This list was prepared by translating into Turkish a form of T.Achenbach, concerning the normal childs' multi-dimensional reactions and personality traits. This form was modified to suit our needs. The items in the lists were evaluated according to our observations as well as our interviews with the mother or other family members. Following the first evaluation during the first week after admission, weekly evaluations were done for a period of three months. At the end.1.5157 - of this period, the children's reactions and behaviors before illness /hospitalization and after illness/hospitalization were compared. The most prominant changes were seen for traits such as, acting at a level too young for his/her age ; lack of concentration; clinging behavior; disobedience; aggression; biting fingernails; nervousness; anxiousness; tearfulness; and withdrawn, stubborn, irritable, depressed, sullen, and spoiled behavior. All these items indicate depressive and regressive signs and anxiety. Incrt^se in signs were observed, especially during painful periods, at periods during which physical and social activities were restricted, or when deaths occured in the ward. Our observations showed that admitting children with family members has its positive as well as negative effects. In conclusion this study has shown us that a chronic illness and hospitalization creates multi-factorial problems both for the child and for the family../.58