Balıkesir'de Melengiç ağaçlarına aşılanarak elde edilen Antepfıstığı ağaçlarının Gaziantep'de yetiştirilen doğal Antepfıstıkları ile bispekolojik diğer yönlerden karşılaştırılması
- Tez No: 45408
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN A. SEKENDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
öz BALIKESİR'DE Pistacia terebinthus L. *ye AŞILANARAK ELDE EDİLEN ANTEP FISTI?I A?AÇLARININ GAZİANTEP'TE YETİŞTİRİLEN Pistacia vera L. İLE BİYOEKOLOJİK VE Dİ?ER YÖNLERDEN KARŞILAŞTIRILMASI Fatih SATIL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: ProfDr. Orhan A. SEKENDİZ) Balıkesir, 1995 Balıkesir ve çevresindeki Antep fistığı aşılanan sahaların, geliştirilmesi ve aşılanan ağaçlarda verimin artırılması amacıyla biyoekolojik koşulların ortaya konmasına çalışılmıştır. Antep fıstığının yoğun olarak yetiştirildiği bölgelerden seçilen 7 bahçede periyodik olarak gözlemler yapılmıştır. Bu gözlemler sonucunda erkek ve dişi çiçeklerin olgunlaşma dönemleri ortaya konmuştur. Salkımlardaki ortalama çiçek ve meyve sayılan belirlenerek, verim ve periyotluluk konulan aydınlatılmağa çalışılmıştır. Balıkesir'de Antep fıstığı yetiştirilen bölgelerin iklim verileri Antep fıstığının bilinen iklim istekleri ile karşılaştırılmıştır. Antep fıstığı aşılanmış alanlardan alınan toprak ve yaprak örneklerinde N,P,K analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar daha önce yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Yörede Antep fıstıklarında görülen zararlı böcek türleri ile bir mantar hastalığı da ortaya konmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Pistacia vera L., Pistacia terebinthus L., Anacardiaceae, Ekoloji, Septoria pistacina Ali., Hylesinus vestitus M., Thaumetopoea solitaria F., Idiocerimıs stali Fieb. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BIO-ECOLOGUICALANDTHE OTHER WAYS OF COMPARISON OF PISTACHIO TREES OBTAINED BY BUDDING AT Pistacia terebinthus L. IN BALIKESİR, WITH Pistacia vera L. GROWN UP IN GAZİANTEP Fatih SATIL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology Education (Msc Thesis/Supervisor: ProfDr. Orhan A. SEKENDİZ) Bahkesir-Turkey, 1995 The pistachio budding areas in Balıkesir and surroundings were determined. It was studied to determine the bio-ecological conditions in order to increase the production of the budding trees. Seven gardens were selected from the areas in which pistachios are mostly grown. They were observed periodically in these gardens. As a result of these, the periods of the male and female flowers' in blooming were found out. The average number of the fruits and flowers at the bunches was determined. And so the produce and periodicity were made clearer. The climate conditions in pistachio areas in Balıkesir and certain climate conditions of pistachio trees were compared with aech other. The N,P,K analyses were made at the samples of soil and leaves taken from the budding pistachio areas. The results were compared with old studies. The harmful insects and a pathogenic fungus were noticed at the pistachio trees. KEY WORDS: Pistacia vera L., Pistacia terebinthus L., Anacardiaceae, Ecology, Septoria pistacina All., Hylesinus vestitus M., Thaumetopoea solitaria F., Idiocerimts stali Fieb. IV