Balıkesir Edremit Kazdağ yöresinde yetişen Sideritis türlerinde kromozom çalışmaları (S.perfoliata L.,S. athoa papanikolau ve kokkini, S.dichotoma huter, S. trojana Bornm.)
- Tez No: 45407
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLENDAM TÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
oz BALIKESİR EDREMİT KAZDA? YÖRESİNDE YETİŞEN SİDERİTİS TÜRLERİNDE KROMOZOM ÇALIŞMALARI {S.perfoliata L., S.athoa Papanikolau&Kokkini, S.dichotoma Huter, S.trojana Bornm.) Serap ÖZ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Doç. Dr. Gülendam TÜMEN) Balıkesir, 1995 Balıkesir Kazdağ'ından toplanan dört Sideritis türü (S.perfoliata, S.athoa, S.dichotoma, S.trojana) kromozom sayısı, uzunluğu ve morfolojisi halamından incelenmiştir. Somatik kromozom çalışmaları için kök uçları 8- hydroxyquinoline ile ön işleme tabi tutulmuş, %2'lik aseto-orcein ile boyanmış ve ezme preparat yöntemi kullanılmıştır. Kromozom sayısının bütün türlerde 2n=32, temel kromozom sayısının da x=8 olduğu bulunmuştur. Böylece bitkilerin tetroploid türler oldukları ortaya çıkmıştır. Toplam kromozom uzunlukları; S.athoa 69.596±3.712 S.perfoliata 62.532±3.953, S.dichotoma 59.276±2.888, S.trojana 58.828±3.582 olarak birbirine yakın değerlerde bulunmuştur. Türler kromozom morfolojileri bakımından da benzemektedir. Dört türde de metasentrik, submetasentrik, telosentrik kromozom tipine rastlandığından hepsinin asimetrik karyotipe sahip oldukları belirlenmiştir. Kromozom sayısı, uzunluğu ve morfolojisinin bu türleri ayırdetmede kullanılamayacağı, bunun için kromozom bantlamasının gerekli ipuçlarını verebileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sideritis I Karyotip / Kromozom.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KARYOLOGICAL STUDIES ON SIDERITIS SPECIES GROWN UP IN KAZDA? (EDREMTT,BALIKESIR) (S.perfoliata L., S.athoa Papanikoteu&Kokkini, S.dichotoma Huter, S.trojana Bornm.) Serap ÖZ Balıkesir University, Institue of Science, Department of Biology Education (Ms. Thesis/Supervisor : Doç. Dr. Gülendam TUMEN) Balikesir-Turkey, 1995 In this reseach, four species of Sideritis (Lamiaceae) collected from Kazdağ mountain (Bahkesir/Turkey) (S.trojana, S.athoa, S.dichotama, S.trojana) have been were investigated about their chromosome numbers, lenghts and morphologies. For somatic chromosome studies, the root tips were first treated with 8- hydroxyquinoline, stained with %2 aseto-orcein and then the squash preparate method were applied. The chromosome numbers were counted as 2n=32 and the basic chromosome number were also counted as x=8 in all species. So these plants were observerd as tetraploid species. The total chromosome lenghts; S.athoa 69.596±3.712, 9S.perfoliata 62.532±3.953, S.dichotama 59.276±2.888, S.trojana 58.828±3.582. The resuts were very close. The morphological features of the choromosomes are resembled, too. As in four species same type choromosomes which have metacentric, submetacentric and telocentric, were observed, all of these were determined to have asymetric karyotype. The use of choromosome number, length and morphology will not distinguish these species. It is thought that the use of the choromosome band technique can help to find necessary clues. KEY WORDS : Sideritis I Karyotyp / Chromosome