Koklear implantlı çocukların konuşma anlaşılabilirliği üzerine etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors that affect on cochlear implanted children speech intelligibility
  1. Tez No: 454097
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Koklear implant kullanan çocuklarda implant uygulama yaşının, implant kullanma süresinin, artikülasyon özelliklerinin ve ortalama sözce uzunluğunun (OSU) konuşma anlaşılabilirliğine etkisini araştırmak ve değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında koklear implant cerrahisi uygulanmış 18 yaşın altında en az 1 yıldır koklear implant kullanıcısı olan, nörolojik ve psikiyatrik engeli olmayan 35 çocuk dâhil edildi. Çocuklar arasında cinsiyet farkı gözetilmedi. Değerlendirilen çocuklara HAT testi uygulandı. Ortalama sözce uzunluğunu hesaplamak ve konuşma anlaşılabilirliği değerlendirme jüri üyelerine dinletilmek üzere doğal dil örneği kaydı alındı, OSU hesaplandı. Çocukların konuşma anlaşılabilirliği puanlarını belirledi. Bulgular: Artikülasyon ile konuşma anlaşılabilirliği arasında pozitif yönde ve çok yüksek düzeyde bir ilişkinin olduğu, ortalama sözce uzunluğu ile konuşma anlaşılabilirliği arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişkinin olduğu, koklear implant kullanma süresi ile konuşma anlaşılabilirliği arasında pozitif yönde ve çok zayıf ilişkinin olduğu, koklear implant olma yaşı ile konuşma anlaşılabilirliği arasında negatif yönde ve çok zayıf ilişkinin olduğu, değişkenler arasında artikülasyon ile ortalama sözce uzunluğu arasında ise pozitif yönde yüksek ilişki olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızda konuşma anlaşılabilirliğini etkileyen faktörlerin rehabilitasyon hizmetiyle ilişkili olduğu görüldü. Bu sebeple dil ve konuşma gelişimi üzerine verilen rehabilitasyon hizmetinin süresi ile niteliğinin son derece önemli olduğu düşünüldü. Artikülasyon kazanımını ve dil bileşenlerini kapsayan nitelikte ve yeterli sürede rehabilitasyon hizmeti ile konuşma anlaşılabilirliğinin dolayısıyla koklear implantın etkililiğinin artacağı, koklear implant olma yaşı ve koklear implant kullanma süresinin istatistikî verilerinin de olumlu yönde etkileneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to research impact of age of implantation, duration of implant usage, articulation properties and mean length of utterance to speech intelligibility in children who use cochlear implant (CI) and to investigate the relationship between these variables. Material and Methods: Thirty five children who applied CI in Ondokuz Mayıs University Ear Noise and Throat Department were determined. They were younger than 18 years old and have been using CI for at least one year. Hacettepe Articulation Test is applied the evaluated children. Audio record and spontaneous language samples (SLS) received from children. SLS recorded in order to calculate mean length of utterance and listen the records by jury of evaluation speech intelligibility. Mean length of utterance was calculated. Children's speech intelligibility scores were determined. Results: It found that there is positive and very high level relationship between the articulation and speech intelligibility; positive medium level relationship between the mean length of utterance and speech intelligibility; positive and very weak relationship between the duration of implant usage and speech intelligibility; negative and very weak relationship between the implantation age and speech intelligibility. When we examine relationship between these variables; there is positive and very high level relationship between articulation and mean length of utterance. Conclusion: It showed that factors affecting speech intelligibility is related the rehabilitation services. Therefore, quality and length of rehabilitation services that presented on the language and speech development are very important. Quality and length of rehabilitation services including articulation acquisition and language components will increase effectiveness of speech intelligibility. Thus, effectiveness of CI will increase too. Statistical data of implantation age and duration of CI usage will be affected positively.