Farelerde lipopolisakkaritle oluşturulan nöroenflamasyonda beyinde gelişen oksidatif stres, yangı ve BDNF düzeyi üzerine asetil-l-karnitinin etkisi
The effect of acetyl-l-carnitine on oxidative stress, inflammation and BDNF levels in the brain neuroinflammation generated by lipopolysaccharide in mice
- Tez No: 454096
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada, asetil-L-karnitin (ALKAR)'in nöroenflamasyon üzerine etkilerinin beyin dokusunda oksidatif stres parametreleri, BDNF, TNF-α, IL-1β ve IL-10 konsantrasyonlarının ölçülmesini kapsayan analizler ile ortaya konulması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmada, 8-10 haftalık, 40 adet, erkek Swiss Albino fare kullanıldı. Farelerde nöroenflamasyonun oluşturulması amacı ile çalışmanın 3. günü kontrol hariç tüm gruplara tek doz 3 mg/kg lipopolisakkarit (LPS); profilaksi ve tedavi için, iki farklı gruba 5 gün boyunca günde 1 kez 100 mg/kg ALKAR (100A) ve 300 mg/kg ALKAR (300A); kontrol grubundaki farelere 5 gün boyunca günde 1 kez serum fizyolojik periton içi uygulandı. Çalışmanın 6. gününde tüm fareler ketamin ve ksilazin anestezisi ile sakrifiye edildi. Beyin dokusunda nöroenflamasyon ile ilişkili lezyonlar ve ALKAR'ın etkileri histopatolojik incelemeler ve biyokimyasal analizler ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to reveal the effects of acetyl-L-carnitine (ALCAR) on neuroinflammation with analyzes including the measurement of the concentrations of oxidative stress parameters, BDNF, TNF-α, IL-1β and IL-10 concentrations in brain tissue. Materials and Methods: A total of 40 male Swiss Albino mice aged between 8-10 weeks were used in the study. Neuroinflammation was induced in mice by applying 3 mg/kg i.p. lipopolysaccharide (LPS) in all groups except control group on the 3rd day of the experiment. ALCAR was applied in two different doses as 100 mg/kg (100A) and 300 mg/kg (300A) once daily for 5 days for prophylaxis and treatment for each group. Control group received saline (0.5 ml i.p.) once daily for 5 days. Mice were sacrificed under xylazine and ketamine anaesthesia and brain tissue was removed at necropsy on the 6th day of the experiment. Lesions associated with neuroinflammation and effects of ALCAR in the brain tissue were determined by histopathological examinations and biochemical analyses.