Alzheimer hastalığında tacrolimusun sıçan hipokampusu üzerine etkilerinin davranış modeli ve histomorfometrik yöntemler ile araştırılması
Researching the effects of tacrolimus on the rat hippocampus in alzheimer's disease by behavior model and histomorphometric methods
  1. Tez No: 454100
  2. Yazar: AYŞE KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZUHAL ALTUNKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Günümüzde Alzheimer Hastalığı insan popülasyonunda en sık görülen demans hastalığıdır ve insan hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Çalışmamızda bir calcineurin inhibitörü olan tacrolimusun (FK506) Alzheimer Hastalığı'nda görülen nöronal azalmaya olan etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Araştırmamızda 15 adet Wistar albino türü erkek sıçan ile çalışıldı. 15 erkek sıçan beşerli üç gruba ayrıldı. Birinci gruba sadece davranışsal mekânsal bellek testi olan Morris su tankı testi yapıldı. İkinci gruba intraserebraventriküler yoldan streptozotocin injekte edildi ve injeksiyondan 14 gün sonra denekler Morris su tankı testine tabi tutuldu. Üçüncü gruba intraserebraventriküler yoldan streptozotocin injekte edilmeden önce tacrolimus etken maddeli ilaç olan Prograf oral yoldan 10 gün boyunca verildi. Aynı gruba streptozotocin injeksiyonundan 14 gün sonra Morris su tankı testi yapıldı. Bulgular: Araştırmamızın sonucunda intraserebraventriküler yoldan streptozotocin injekte edilen gruptaki deneklerin hipokampusuna ait CA1, CA3 ve DG bölgelerindeki ortalama nöron sayıları kontrol grubu ile kıyaslandığında önemli derecede azalma (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Alzheimer's disease is the most common dementia disease in the human population and it decreases the quality of human life. We aimed to investigate the effect of a calcineurin inhibitor tacrolimus (FK506) on neuronal loss at Alzheimer's disease in this study. Material and Method: Fifteen male Wistar albino species rats were studied in our research. Fifteen male rats were divided into three groups. To the first group only the Morris water maze test was applied to assess the spatial memory. The second group was injected with intracerebroventricular streptozotocin and then applied to Morris water maze test after 14 days. To the third group before the intracerebroventricular injection of streptozotocin, tacrolimus was given orally for 10 days. Morris water maze test was performed 14 days after the injection of streptozotocin for the same group. Results: The intracerebraventricular streptozotocin injected group had a significant decrease (p 0.05).