Eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkileri: Türkiye ve G8 ülkeleri üzerine bir uygulama
Education expenditure and economic growth relationship: An application on Turkey and G8 countries
  1. Tez No: 454217
  2. Yazar: AHMET KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİLİZ GÖLPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Eğitim, tecrübesiz ve beceriden yoksun olan insanı, hem geleneksel ekonomi hem de modern ekonomi için gerekli olan becerilerle donatarak daha üretken bir beşeri sermayeye dönüştürmektedir. Bu nedenle eğitim, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümelerinin gerçekleşmesini ve bu büyümenin sürekliliğini sağlayan önemli bir değişkendir. Bu nedenle, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke eğitim yatırımlarına milli gelirinin büyük bir kısmını kaynak ayırmaktadır. Bu amaçla eğitim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki dünyanın gelişmiş sekiz ülkesi ve Türkiye üzerine incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, eğitimin ekonomiye etkisini belirleyebilmek için OECD veri ve raporları tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Türkiye'nin GSYH'den eğitim için ayırdığı pay G8 ülkeleri verileriyle karşılaştırıldığında, Türkiye'nin eğitim harcamalarının G8 ülke ortalamalarını yakalayamadığı belirlenmiştir. Değerlendirilen yıllarda ülke ekonomisinde yaşanan yüksek büyüme oranları sonucunda artan GSYH içerisinden eğitime ayrılan pay miktar olarak artsa da oransal olarak hala düşük düzeydedir. Çalışmada ayrıca Türkiye ekonomisi için sürdürülebilir büyümenin sağlanması ve küresel rekabet gücünün arttırılması hususunda eğitim harcamalarının önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Education transforms human beings who are inexperienced and lacking skills into a more productive human capital by equipping them with the skills necessary for both the traditional economy and the modern economy. For this reason, education is an important variable that ensures the economic growth of developed and developing countries and the sustainability of this growth. Therefore, many developed and developing countries allocate a large part of their national income to their educational investments. For this purpose, the relationship between education and economic growth has been tried to be studied on the most developed eight countries of the world and on Turkey. In this context, OECD data and reports have been tabulated and interpreted in order to determine the effect of education on the economy. When Turkey's share of GDP for education is compared with that of G8 countries, it has been determined that Turkey's education expenditures have not been able to reach the average of G8 countries. Although the share allocated for education among GDP which increases as a result of the high growth rates experienced in the country's economy in the years to be evaluated, it is still low in terms of its ratio. The study also emphasizes the importance of spending on education to ensure sustainable growth for the Turkish economy and to increase global competitiveness.