Türkiye' de ramazan aylarında yayınlanan reklamlar: Farklı ürün gruplarının ramazan ayı reklamlarının karşılaştırılmasına yönelik bir araştırma
Ramadan advertisements in turkey: A research on advertisements of ramadan for different product groups
  1. Tez No: 454269
  2. Yazar: ZELAL SEKİZKARDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDA SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kültür hayatın başlangıcından ölüm anına dek etkisini hissettirebilecek güçte bir kavramdır. Hayatın her anında maruz kalınan kültür kavramı, yaşayacağımız hayatların birer simülasyonları sayılabilecek reklamlarda karşımıza çıkmaktadır. Reklamlarda kullanılan kültür unsurları kimi zaman kültürle şekillenmekte kimi zaman ise kültürü şekillendirmektedir. Kültürün en önemli unsurlarından biri olan din, fiziksel ve kültürel bir ortamda varlığını sürdürebilmektedir. Küreselleşen dünyada, tüm nesneler ve yaşam tarzları birbirine benzerken pazarlanacak ürünün diğerlerinden farklı bir yönüyle ön plana çıkması gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birçok yeni mecranın ortaya çıkması, geleneksel mecraların ise geliştirilmesi ile reklamdan kaçınmanın imkânsız olduğu bir dünya oluşmaktadır. Reklamlar kimi zaman ürünün sunduğu bir farklılık üzerinden pazarlama faaliyetlerini planlarken, kimi zaman ise toplumun manevi ihtiyaçları üzerinden satış faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Küresel bir bakış açısıyla düşünerek yerel hareket etmek, özellikle kültürün etkisinin yoğun olarak hissedildiği dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, geleneklerin ve kültürel bir takım göstergelerin sıkça kullanıldığı ramazan aylarında televizyonlarda yayınlanan reklamlarda farklı ürün gruplarına ait reklamların incelenmesidir. İncelenecek bu reklamlardaki kültürel göstergeler ve reklam çekicilikleri göstergebilimsel yöntemlerle çözümlenecektir.
Özet (Çeviri)
Culture is a powerful concept that can make you feel its effect from the beginning of life to the moment of death. The concept of culture, which is exposed at every moment of life, is also confronted in advertisements that can be accepted as simulations of our lives. The cultural elements used in advertisements are sometimes shaped by culture and sometimes shapes the culture. The religion, which is one of the most important elements of the culture, exists by being formed in a physical and cultural environment. In today's global environment, when all objects and lifestyles are similar, the product must manifest itself with a feature or with an appael. The emergence of many new media with the development of technology imposible to be not exposure the advertisement. While advertisements sometimes plan marketing activities over a product differentiation, they sometimes carry out sales activities over the spiritual needs of the community. Thinking globally, acting locally is often used during the periods when the culture effect is intensely felt. This research is about advertisements for different product groups in commercials broadcast on television during the Ramadan months, when traditions and a number of cultural signs are frequently used. Cultural and advertising appeal in these advertisements going to be analyzed with semiotic methods.