Almanya'daki Türk sanatçılar üzerine biyografik bir çalışma
A biographical study about Turkish authors and poets in Germany
- Tez No: 454333
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SOĞUKÖMEROĞULLARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ülkenin yeniden yapılanmasını hedefleyen fakat yeterli iş gücüne sahip olmayan Almanya, 1961 yılında Türkiye ile iş gücü anlaşması imzalar. Başta“misafir işçi”olarak görülen Türkler Almanya'da kalıcı olarak yaşamaya başlar. Nüfusları giderek artan Türkler Almanya'daki hayatın her alanında etkin olurlar. Aralarında azımsanmayacak sayıda yazar ve şair de bulunmaktadır. Almanya'da yaşayan Türk yazar ve şairleri tanıtmayı amaçlayan bu çalışmanın başında göç kavramı, Türkiye'den Almanya'ya göç, göçmen edebiyatı, entegrasyon, asimilasyon gibi olgular ele alınmıştır. Çalışmamızın asıl kısmında ise 1960 yılından bugüne kadar Almanya'da yaşayan pek çok yazarın biyografisi, edebiyat hayatı ve eserleri tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the the second world war Germany was targeted the country's restructuring but German economy had a shortage of labor. In 1961 Germany and Turkey signed a labour recruitment agreement . At first they were guest workers but then the Turkish workers settled permanently in Germany. Their population gradually increases and they active in all areas of life in Germany. Among them there are also Turkish writers and poets. By this work Turkish writers and poets living in Germany have been introduced. At the beginning of this work, the term of migration, emigration to Germany from Turkey, immigrant literature, integration, assimilation is discussed as facts. Most important part of our work consist of biographies, bibliographies and literature life of authors and poets.