Kadınlık dergisinin trasnkripsiyonu ve değerlendirilmesi (1914)
The transcripts and evoluation of kadınlık magazine (1914)
  1. Tez No: 454436
  2. Yazar: CENNET HİLOOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
19. yüzyılın sonunda kadınların özgürlük ve eşitlik talepleriyle başlayan kadın hareketlerinden, Osmanlı-Türk kadınları da etkilenmiştir. Tanzimat Fermânı'nın ilanıyla başlayan değişimler,toplumsal ve hukuksal anlamda kadınları da etkilemiştir. II. Meşrutiyet döneminde kadınlar, modernleşmeyle birlikte değişmeye başlayan toplumsal ve kültürel yapının içinde seslerini duyurmaya başlamış; kendilerini kısıtlayan ve eve hapseden birçok kurumla mücadeleye başlamışlardır. Bu mücadelede basın çok önemli bir yer almıştır. Nitekim bu dönemde yayınlanan gazete ve dergilerde kadın sorunları ve kadının bilinçlendirilmesi ile ilgili pek çok haber yapılmış ve köşe yazılarına yer verilmiştir. Çalışmamızın konusu bu dönemde yayınlanan“Kadınlık”adlı dergidir. Kadınlık dergisi, ilk sayısı 21 Mart 1914 tarihinde olmak üzere 12 sayı olarak yayınlanmıştır. Dergide kadının varlığı ve konumu, kadın hakları, kadınların karşılaştığı sorunlar ve çözüm noktaları anlatılmış ve tartışılmıştır. Kadınların gündelik hayatta ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin yanında, kültürel anlamda da kadınlar bilinçlendirilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kadınlık Dergisi, Osmanlı Kadını, II. Meşrutiyet, Kadın Tarihi, Kadın Hakları.
Özet (Çeviri)
Ottoman-Turkish women were also effected by the women activities which started with women's desire of freedom and equality at the end of 19th century.In the second constitutional regime, women started to make themselves heard in the cultural and social constitution which started to change by modernisation and struggle with many institutions that restrain and confine them within their houses. During this struggle the press had a very important place. In the newspapers and magazines which were published in that period there were many news and articles about the problems of women and making them conscious. The subject of our study is the magazine that was published in that period and called Kadınlık (Womanhood). This magazine was pubished as 12 issues and the first one was published on 21th March 1914. Women rights,the problems which women face and their solutions were described and discussed in the magazine.As well as some information women may need in their daily lives women are tried to be made culturally conscious. KEY WORDS: Kadınlık Magazine , Ottoman Women, In the Second Constitutional Regime, Women Rights