Zordun Sabir'in Anayurt romanı üzerine bir inceleme
A study about Zordun Sabirs novel 'The Homeland'
  1. Tez No: 454462
  2. Yazar: MAIMAITI ANNIWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KORAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Zordun Sabir, Çağdaş Uygur edebiyatının önde gelen isimlerindendir. Anayurt, onun en ünlü tarihî romanıdır. Bu romanda 1942-1949 yılları arasında yaşanan Üç Vilayet İnkılabı konu edilmiştir. Üç Vilayet İnkılabı dönemine ait mücadeleler/savaşlar, dramatik olaylar, kahramanlık ve aşk hikâyeleri yer alan bu romanda, dönemin insan tipleri, yaşam tarzı, düşünceleri, uyanışları, tarihin dönüm noktasındaki tercihleri, görüş ayrılıkları, inkılabın zaferinden sonra nasıl mağlubiyete uğradıkları destansı bir ifade tarzı ile okuyucuya verilir. Romanda fona yerleştirilen bireylerin geçmişi, zaman diliminde geçen vakalar 10 yıla sığdırılır. Eserde zamanındaki Rusya ve Çin'in politik, kültürel baskıları, bundan büyük ölçüde etkilenen Uygur, Kazak, Kırgız, Tatar, Özbek gibi Türk boylarının sosyal-politik durumu anlatılır.
Özet (Çeviri)
Zordun Sabir is one of the leading names of modern Uyghur literature. His novel Anayurt (The Homeland) is the most important historical novel. In this novel has been subject the revolution of Three Provincial which left a deep mark in recent Uyghur history in the years between 1942-1949. The straggles/battles, dramatic events, heroism and love stories in the period of the revolution of three provincial are located in this novel, has been expression with epically those lifestyle, thoughts, awakening of the types of people, their preferences at the turning point of the history, differences of opinion, how to suffered the defeat following the victory of the revolution. The novel includes the background of those individuals and the cases of revolution in the 10 years. Furthermore the novel explanations the political and cultural repression of Russia and China, how to influence Turkish tribes: Uyghur, Kazakh, Kyrgyz, Tatar, Uzbek's social-political situation and culture.