67 ilin pul aracılığı ile tanıtımı
- Tez No: 4547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Grafiğin tanıtım ve yönlendirici özelliklerinden yola çıkılarak pul üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışma, teknik bilgi ve beceriye grafiksel yaklaşımın bir sentezidir. Pul, tanıtım ve yönlendirmede çok etkili bir araçtır. İşin içine çağdaş bilgi ve yak laşım da katılınca kişileri etkilemede önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmada toplumları ve bireyleri etkileyen bu iki ana tema bir araya getirilmiş ve yoruma gidilmiş tir. Yapılan çalışmada, yöresel Özelliklerin en belir gin olanı seçilerek, mesaj 'kuvvetlendirilmiş, böylece mesaj ile alıcı arasında direkt bir bağ kurulmaya çalı şılmıştır. Teorik çalışmalarda anlamın oluşumundaki etkiler (V.3. Bölümünde) açıklanmıştır. 67 ilimizin pul illüstras yonunda da değindiğimiz gibi pul illüstrasyonu çalışmasın da birçok etkenler ile birlikte düşünülmek zorundadır. Teknik uygunluk ve yazı karakterlerinin seçiminin etkisi, araştırılmış ve bir senteze ulaşılmıştır. Kuru boya tek niğinin en iyi sonuç verdiği kağıt türü“ Censon ”ola rak sert yumuşak kalem seçimleri yapılmıştır. Yazılar genellikle beyaz alan üzerinde düşünüldü/se de, yazı et kisini bozmayan açık renkler üzerine de getirilmiştir. Grününüze değin yapılan pullar incelendiğinde genellikle yazı ve görüntüsel bölümün bir çerçeveyle birbirinden ayrıldığı gözlenmiştir. Bu çalışmada, resim alam- yazı alanı diye bir ayrıma gidilmeden sorun aynı alan üzerinde çözümlenmiştir. çalışmanın teorik oluşumuyla birlikte, farklı yöntemlerle sürdürülen bir de uygulamalı yanı vardır. Kuru boya tekniği, çeşitli teknik ve gereçler aracılığıyla, mesaj güçlendirilmeye çalışılmış ve böylece 67 ilin yöresel özelliklerini görsel dil ile anlaxan pul dizisi ortaya çıkmıştır. Araştırmalarda ; yazı, renk, resim seçimi ve il bütünlüğü ele alınarak ve sanatçının yak-75 yaklaşımının nasıl olması gerektiği:.üzerinde durulmuş tur. Bunun için 32 numaralı çalışma örnek olarak verile bilir. Bu çalışma, diğer örneklerden daha ayrıntılı ola rak açıklandığında : İsparta ilinin en belirgin özellik leri gül, gül ürünleri ve halı olarak karakterize edil miş, seçeneklerden gül, İsparta için daha simgesel bulun muştur. Teknik olarak istenilen sonuca varılmıştır. Yeşil ve Kırmızı renklerle gül kompozisyonunun verilmesi, yeşil tondan kırmızıya geçiş ( Simültane kontrast ) izleyenleri görüntünün derinliğine doğru yönlendirmektedir. Diğer çalışmalarda da aynı teknik, aynı çözüm vurgulanmıştır. Âna tema daha net olarak kalmış, arka plana ön planı güçlendirici elemanlar ya da zemin getirilmiştir. Ya pılan çalışmaların her birinde, ayrı teknik yerine, mesajı kuvvetlendirme, bütünlüğü koruması açısından aynı teknik ve aynı düzende olması uygun görülmüştür. Çalışmalarda yörelerin simgeleri ana temayı oluşturmakta ve kompozis yonda daha belirgin olarak yerleştirilmiştir. 32 numarı- lı çalışmada olduğu ^i^i diğer çalışmalarda da izleyenle ri görüntünün derinliğine götürmek amaçlanmıştır. 67 ilin pul illüstrasyonu ile anlatımını içe ren çalışmamızda, simgesel özelliklerin seçimi, renk ve yazı ile bütünlüğü sağlarsak bu amaç gerçekleştirilmiştir. Kağıt alanı üzerindeki resmin yerinin saptanması, yazı ların kalınlık ve inceliği, ayrıca rengin seçimi ve ve rilmek istenen mesaj amacı uygundur. Günümüze değin yapılan pullar incelendiğinde 67 il üzerine yalnızca bir kez pul yapıldığını ve bunda76 fotoğrafi yönteminin kullanıldığını görmekteyiz. Bu çalışma bir başlangıcı belgelemektedir. Söz konusu illüstrasyon yönteminde ilk çalışma olması başlıca Özelliğidir. Teknik bilgi, araştırma ve verilerin analizi titizlikle incelenip amaca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main emphasis of this study is to determine to effects of graphics on stamps. This study- is a systhem of graphical approach to technical knowledge and ability. Stamp is an effect ive tool for informing and directing people in many respects. When one considers modern knowledge and app roaches this becomes even more significant. In this study two major concepts, namely modern knowledge and approaches, which affect societies and individuals have been combined as they influence stamps and an inter pretation has been presented. The most outstanding local characteristic has been chosen and thus a direct relationship between the message and the receiver has been established. In theoretical studies, the factors which make up the meaning have been explained. ( Chapter 3 ) If we have mentioned in the case of illustrations of 67 provinces, several factors should be considered together in stamp illustration. Technical appropriacy, the selection of the appropriate letter characteristic are important, these have been investigated and a synthesis has been achieved. Canson type of paper is found to be the most useful concerning coloured pencil technique. Although writings are usually thought to be on a white ground as well as on light colours that donat spoil writing characterictics.78 It is generally observed that writing and visional parts are seperated by a growe in stamps. In this research, this problem is solved without separating two parts. Eeside its being therotical this study also has an applicable aspect which is being carried out by different methods. The message is reinforced by means of different techniques material and coloured pencil technique in this way series of stamps, which describe local characteristic of 67 provinces with a visual language have been obtained. In addition, writing, colour, choice of picture and the entirely of the province are taken into consideration and the artist's approach to these facts have been discussed. ?or this the study number 32 can be given as an example, when this study is explained in some other details, we see that most stiking feature of İsparta province were found to be to rose, rose products and carpet. And among, these rose have been found to be more suitable as a sylbol. Technically the desired result is obtained. The image of rose is achieved using green and red and with transition from green to red (simultaneous contrast ) and this to penetrate into the appearance. makes the spectators. The same techique and the same analysis are emphasized in the other studies too, -while keeping the main pattern as it is, the new ground and new elements are added to the background to reinforce foreground. In each work, instead of using different techniques, the same technique and the same arrangement are found to be suikable for keeping the integrity and amphasizing the message. The local symbols form the main topic and they are placed more prominently within the compositives. As it is seen in the work number 32 the aim is to convey the spectators attention to the depth of the view. In this study, which comprizes stafop illustrations of 67 provinces, the objective has been realized through an integration of the choice of symbolic characteristics and a combination of appropriate colour and script. Location of the picture on the frame the thickness of the script, the choice of colour and the desired mesesage are suitable for this aim. 7/hen the stamps produced up to now are examined, it is seen that only one series of stamps are printed for 67 provinces and in this process. The photographic method is used. Ours is the first work of its kind done in this field. The main characteristic of this research is to be the first study using illustration method. The technical knowledge, research!"and analysis at the data have been carefully in vestigated and the desired aim has been attained.