Körfez ülkeleri'nde devlet yatırım fonları ve ekonomik etkileri
Sovereign wealth funds in the gulf countries and economic effects
- Tez No: 454782
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile dünya genelinde ciddi bir ekonomik krizin devam ettiği bu dönemde dahi hızlı büyüme trendleri ile ön plana çıkan Devlet Yatırım Fonlarının, küresel krizi aşmak ve ekonomide ki kırılmaları daha aza indirgemek için tasarlanan yeni finansal mimari açısından ele alınması ve uluslararası piyasalara olan etkisi irdelenecektir. Devlet Yatırım fonları hakkında ki tartışmalar başlıklar halinde ele alınacak ve literatürde ki görüşler çerçevesinde bir daha tartışılacaktır. Bu çalışmada Devlet Yatırım fonlarının gelişiminden, uluslararası finansal yapılarda ki yerine, stratejik kararlarından faaliyetlerinin denetlenmesine kadar çeşitli açılardan ele alınacaktır. Devlet Yatırım fonlarının geçmişi 1950'li yıllara dayanmaktadır. Fonu meydana getiren ülke tarafından döviz varlıkları ile fon sağlanan, bulunduğu ülkenin resmi rezervlerinden farklı olarak ayrı bir yapıya sahip olan ve bu resmi rezervlerden ayrı yönetilen, yatırımlarının büyük bir kısmını başka ülke varlıklarına yatırım yapan bu Devlet Yatırım Fonları (Sovereign Wealth Funds), 2000'li yıllardan sonra uluslararası politik iktisadında önemli bir etkeni olmaya başlamıştır. Zaman içerisinde fonlara yapılan yatırımların artması ile 2005 yılına gelindiğinde fonların büyüklüğü 4 trilyon doları geçmiştir. Kuruluş amaçları global ekonomik sistemde istikrar sağlayıp ülke ekonomilerinin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlamak olan fonların bazı ülkeler tarafından ulusal güvenliği tehdit olarak görülmesi akıllara fonların fırsat mı yoksa risk mi olduğu sorusunu getirmiştir. Devlet Yatırım Fonlarının genel özellikleri, günümüz de bu kadar önem kazanmasının nedenleri, büyüme trendleri, yatırım yapılan ülkelerde ki korumacı politikalar ve bu politikalar karşısında IMF ve OECD başta olmak üzere uluslararası finansal yapının düzenini sağlamaya çalışan çeşitli kuruluşların orta yol arayışları ele alınacak ve bu bağlamda fonların risk mi yoksa fırsat mı olduğu analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This paper examines Sovereign Wealth Funds which stand out with rapid growth trends in a period during which a serious worldwide economic crisis has been continuing and its analysis in terms of new financial structure that is designed to overcome the global crisis and to reduce breakages in economy and its effect on international markets. The conflicts related to Sovereign Wealth Funds will be dealt with title by title and will be discussed once more within the frame of literature. This study discusses the development of Sovereign Wealth Funds and its significance in the international financial systems, as well as its strategic resolutions and audition of its functions. Sovereign Wealth Funds dates back to 1950's. The Sovereign Wealth Funds, which are provided with foreign Exchange assets by the country that creates the fund, which have a distinct structure that is different from the official reserves of the forming country and which are ruled separately from such reserves and which invest large amounts in other countries' resources, has become a significant factor in the field of international political economy since 2000's. As the investments made in funds are increased, these funds exceeded 4 trillion dollars by 2005. The purpose of foundation of these funds are to stabilize global economic system and to contribute in the economic growth and economic development however, funds are considered as a threat to national security by some countries, which raised the question whether funds are solution or risk. General features of Sovereign Wealth Funds, the reasons why they have become such important recently, growth trends, protective policies in the invested countries and as opposed to these policies, search for compromise of various institutions, which try to organize the international financial system such as IMF and OECD will be examined and in this respect it is to be analysed whether funds pose risk or provide solution.