Antik Yunan mitolojisinde Theseus
Theseus in ancient Greek mythology
- Tez No: 454804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Theseus, Atina'nın bütün eskiçağ kahramanları arasında kendisine en çok hürmet edilen kahramanlardandır ve hepsi içinde en ünlüsüdür. Onun başarıları sayısız sanat yapıtında betimlenmiş ve anlatılmış ya da sayısız yazar tarafından ona göndermede bulunulmuştur. Homeros Atina kentinin bu ünlü kurucu kahramanından Ilias ve Odysseia adlı yapıtlarında söz etmektedir. Antik gelenek onun adını Yunanistan'ın söylensel kralları içine yerleştirmektedir. Zaman dizinsel olarak beşinci sırada yer alan Theseus krallığını babası Aigeus'tan devralmış ve babasından önce geriye doğru Aigeus, Pandion, Kekrops ve Erekhtheus hüküm sürmüştür. Ancak onun tapısının yaygınlaşması klasik çağa yani 5. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenmektedir. Çocukluğu Troizen'de geçmiştir. Ploutarkhos'un belirttiğine göre "soyu baba tarafından Erekhtheus‟a Atina'nın ilk yerlilerine dayanmaktadır. Hiç kuşku yok ki Atinalıdır. Theseus, Pittheus‟un kızı, Aetra‟nın çocuğudur. Ploutarkhos'un aktardığına göre babası Aegeus'un bıraktığı tanıtıcı işaretlerin konmasından ötürü adına Theseus denmiştir. Dorlar için Herakles ne ise Atina için de Theseus odur. Dağınık ve küçük kasabaları aynı çatı altında birleştirmiş (synoikismos) olduğundan siyasal bir yanı da vardır. Theseus sadece synoikismos'u gerçekleştirdiği için değil aynı zamanda kentte demokrasiyi inşa ettiği için haklı olarak değer görmüştür. Sonraki dönemlerde adına törenler düzenlenecek kadar ün salmıştır. İsokrates Helene adlı övgüsünde Theseus'u demokrasinin kurucusu gibi göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Antik Yunan Mitolojisi, Theseus, Atina.
Özet (Çeviri)
Theseus is one of the most ancient heroes of all of Athens and is the most famous hero in all of them. His achievements have been portrayed in countless works of art and have been narrated or sent to him by numerous authors. Homer refers to this famous founding hero of the city of Athens, Ilias and Odysseia. The ancient tradition has placed his name in Greek mythical kingdoms. Time consecutively occupied fifth place Theseus kingdom from father Aigeus, and before his father Aigeus, Pandion, Cekrops and Erekhtheus reigned. However, the widespread use of his worship is dated to the classical age, ie the second half of the 5th century. Childhood passed in the Troizen. According to Ploutarkhos,“Erekhtheus by his father-in-law”relies on the first inhabitants of Athens. There is no doubt that Atinal is. Theseus, the daughter of Pittheus, is the child of Aetra. According to Ploutarkhos, these are called Theseus because of the signs of his father leaving Aegeus. Heros for the Dolls and Theseus for the Athens. There is also a political side, since the scattered and small towns are united under the same roof (synoikismos). Theseus were justified not only because of the realization of synoikismos, but because they built democracy in the city at the same time. In subsequent periods, the ceremonies on behalf of the celebrity have become famous enough to be arranged. In the praise of the Isocrates Helene, Theseus is seen as the founder of democracy.