Başlangıç viyola öğretim yöntem ve tekniklerinin incelenmesi, sınanması ve değerlendirilmesi
Evalvating, testing an examining of teaching viola techniques and methods at the beginning
- Tez No: 45483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi bölümlerinde I. yarıyılda uygulanan başlangıç viyola öğretim yöntem ve tekniklerini tesbit etmeye ve değerlendirmeye yöneliktir. Araştırmada bir kısım veriler eğitim fakültelerine bağlı müzik eğitimi bölümlerindeki viyola öğretim elemanlarından anket yoluyla, bir kısım veriler ise kaynak tarama yöntemiyle toplanmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilerden, başlangıç viyola öğretim yöntem ve teknikleri belirlenerek, istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular arasında viyolanın genelde eşlik çalgısı olarak kabul edildiği, ilk yay çalışmalarının re telinde ve bütün yayda yapıldığı, izlenen tel sırasının re-sol-la-do teli olduğu anlaşılmıştır. Bir diğer bulgu ise, yeterli metod ve kaynak olmayışı; öğretim elemanlarının bu eksikliği kendilerine ait basılmamış ders notlarıyla ve keman metodlarınm trans p özesi yoluyla gidermeye çalışmasıdır. Bu alandaki en büyük problem ise, yeterli sayıda viyola öğretim elemanı olmayışı ve bu eksikliğin keman öğretmenleri tarafından doldurulmaya çalışılmasıdır. Bütün bu sonuçlara dayanılarak, başlangıç viyola öğretiminde sağlam bir tekniğin verilmesi, yay eli (sağ el) üzerinde önemle durulması gerektiği, viyola öğretiminde metod ve kaynak ihtiyacının giderilmeye çalışılması ve en önemlisi, yeterli sayıda viyola öğretim elemanının istihdamı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is concerned with the music, department in the faculty of education of the Universities and is also to evaluate and determine of methods and techniques of the beginning of teaching viola which is practised in the first term. In the research a lot of knowledge has been collected with helping survey and the teaching assistants in the music department which depends on the faculty of education. The beginning of teaching viola methods and techniques have been determined and statistical evaluation has been done. It is understood that among the obtained findings, viola is generally an accompaniment musical instrument, the study of the first bow is on re string and the whole bow, the order of the following string is generally re, sol, la and do. The another finding that methods about sources are not enough. Therefore teaching assistants try to remove the lack of these by using their lesson notes which have not been published, yet and the transposition methods belong to violin. The biggest problem of this area is that, there are not enough teaching viola assistants. The lack of these problems are removed by the violin teachers. As a results, at the beginning of the teaching viola, to give a strong technique, especially by using right hand is very important. It has been suggested that a lot of teaching viola assistants should be employed and the problems about finding method and source should be removed.