Politics, media and democracy: The electoral news coverage in the 2010 Kyrgyzstan and 2011 Turkey elections
Siyaset, medya ve demokrasi: 2010 Kırgızistan ve 2011 Türkiye genel seçimlerinin yazılı basında sunumu
- Tez No: 454908
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İletişimin ekonomi politiği medyanın mülkiyeti, mesleki etik ve emek gibi yapısal kaygılarını eleştirel bir biçimde değerlendirir. Gazeteler, kampanya ve seçimlerin basında sunumunu yansıtan önemli kanallardan biridir. Seçim dönemlerinde daha fazla vatandaş gazete okumaktadır. Sonuç olarak, gazeteler demokratikleşme sürecinde önemli bir oyuncu haline gelmektedir. Bu çalışmada 2010 Kırgızistan ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde altı gazetenin seçimden önce son dört haftası analiz edilmektedir. Tezde birincil ve ikincil kaynakların niteliksel belge analizi ve iki ülkedeki gazetelerin niceliksel içerik analizi ile kombine edilmiş bir araştırma planı uygulanmıştır. Doküman analizi, Kırgızistan'da 1990'dan 2010 seçimlerine, Türkiye'de 1946'dan 2011 seçimlerine kadar olan seçim zamanlarını kapsamaktadır. İçerik analizi aracılığıyla iki ülke için 1626 haber, konu, alt konu, çerçeve, format, coğrafik odak, önde gelen parti ve liderler tanımlanarak analiz edilmiştir. Bu çalışmadaki kategorilerin belirlenmesinde Pew Araştırma Merkezi PEJ (Habercilikte Mükemmeliyet Projesinin) News Index çalışmasında kullanılan yöntem/kategoriler esas alınmıştır. Bu çalışma, seçilen iki ülkedeki gazetelerin konu olarak sosyal sorunların yerine seçim sürecine, haberleri çerçevelendirme olarak taktik ve stratejiye odaklandığını göstermektedir. Genel olarak, çalışma, gazetelerin içeriğinin medyanın ekonomi politiği çerçevesinde ele alarak, kapitalist ekonominin yapısı ve dinamiklerinin medyanın örgütsel yapısını ve işleyişini nasıl belirlediğini, kapitalizmin kaynakları (medya işçileri ve bilgi) nasıl sermaye sahipleri için kârlı mallara dönüştürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Political economy of communication critically evaluates the structural concerns of mass media such as, ownership, professional ethics and labor practiced. Newspapers are significant channel for campaign and election coverage. More citizens are reading newspapers during election periods. As a result newspapers are an important player in the democratization process. This study analyzes the final four weeks of six newspapers in the 2010 Kyrgyzstan and 2011 Turkey parliamentary elections. This study executed a research plan combined qualitative document analysis of primary and secondary resources, and quantitative content analysis of newspapers in two countries. Document analysis includes election times in Kyrgyzstan beginning from 1990 to 2010 elections and in Turkey from 1946 to 2011 elections. Using content analysis, 1626 news from both countries are analyzed for topic, big story, sub story, frame, format, geographic focus, party and lead newsmaker. Methods/categories used in News Index study of the Pew Research Center Journalism Project (formerly known as the PEJ Project for Excellence in Journalism) are used as the basis of determining categories in this project. This study shows that the selected newspapers in both countries focused heavily on election process rather than social issues, and tactics and strategy coverage. Overall, the study evaluates content of newspapers studied within the theory of political economy and shows how the structure and dynamics of the capitalist economy determine the organizational structure and functioning of the media, and how capitalism turns resources (media workers and information) into profitable commodities for capital owners.