The defense mechanisms and the behaviour of the criminal mind
Kriminal zihnin davranışları ve savunma mekanizmaları
- Tez No: 454909
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OĞUZ CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı insan davranışlarındaki karanlık yönü ve bilinçaltı savunma mekanizmalarını araştırmaktır. Tez, Psikanaliz alanında disiplinler arası bir yaklaşım uygulayarak kötü adamın davranışları üzerine yoğunlaşmıştır. Birey üzerinde önemli etkileri olan superego ve obje ilişkileri farklı açılardan ele alınmıştır. Çalışma, Narsisistik Kişilik Bozuklukları'nın kriminal eylemlerin üzerindeki etkisinin incelenmesiyle genişletilmiştir. Bu etkileri daha detaylı bir bakışla ele alabilmek için Robert Browning'in My Last Duchess'ının, William Shakespeare'in Othello'sunun ve Oscar Wilde'ın The Picture of Dorian Gray'inin ana karakterlerine yakın okuma uygulayarak çalışma sonlandırılmıştır. Bu çalışmanın merkezinde kriminal eylemlerin sebebi ve savunma mekanizmaları yanında Narsisistik Kişilik Bozuklukları'nın etkileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the dark side of human conduct and the defense mechanisms of the unconscious. The dissertation follows an interdisciplinary approach in the field of Psychoanalysis concentrating on the behaviour of the villain. I investigated the role of the superego and object relations which have a crucial impact on the individual's psyche. I extended the study by examining the effects of the Narcissistic Personality Disorder on criminal actions. To further introduce these effects, a close reading on the major characters of Robert Browning's My Last Duchess, William Shakespeare's Othello and Oscar Wilde's The Picture of Dorian Gray concluded the study. This study primarily centres upon the reasons and defenses of criminal acts and the effects of the Narcissistic Personality Disorder.