Fabrika çalışanlarında çalışma postürü ile kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki ilişkinin araştırılması
The study of the relationship between factory workers' working posture and musculoskeletal disorders
  1. Tez No: 454959
  2. Yazar: ÖZAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı fabrika çalışanlarında, çalışma postürü ile kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla iki fabrikada çalışan, 18-60 yaş arası, 217 çalışan, araştırmaya dahil edildi. Çalışanlara demografik veriler için sosyo-demografik değerlendirme formu, ağrının görüldüğü yerin tespiti için Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi (NKİSA) ve ağrının şiddetinin belirlenmesi için Görsel Ağrı Skalası (VAS) uygulandı. Çalışma postürünün analizi için Ovako Çalışma Duruşu Analiz Metotu (OWAS) uygulandı. İstatistiksel analiz Statiscal Package for Social Sciences (SPSS) 20.0 versiyonu ile gerçekleştirildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun tespiti için“Komolrow – Spinorow”testi kullanıldı. Kategorik (Dikotom) değişkenler,“ki-kare”testi ile karşılaştırıldı. Numeratik verilerin korelasyonu için“Spearman”ve kategorik veriler için“Pearson”korelasyon analizi testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to compare working posture and musculoskeletal disorders in factory workers. For this purpose, 217 employees working in two factories, aged 18-60 years, were included in the survey. Employees were given a socio- demographic evaluation form for demographic data, a Nordic Musculoskeletal System Questionnaire (NKISA) to determine where the pain was seen, and a Visual Analogue Scale (VAS) to determine the severity of the pain. Ovako Working Posture Analyzing System (OWAS) was applied for the analysis of working posture. Statistical analysis was performed with SPSS (Statiscal Package for Social Sciences) version 20.0. The“Komolrow-Spinorow”test was used to determine the normal distribution fitness of the data. Categorical (dichotomous) variables were compared with the“chi-square”test.“Spearman”for correlation of numerical data and“Pearson”correlation analysis test for categorical data were applied.