Tekstil fabrikası çalışanlarında egzersizin kas iskelet sistemi sağlığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of exercise on muscular system health in textile factory employees
  1. Tez No: 689151
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİRİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı tekstil fabrikası çalışanlarında kas-iskelet sistemi sağlığını geliştirmek amacıyla broşürle verilen egzersiz ve ergonomik eğitimin etkinliğini belirlemektir. Çalışmaya en az 2 yıl süreyle tekstil fabrikasında çalışan 18-50 yaş aralığındaki 50 tekstil çalışanı dahil edildi. Çalışma örneklemini belirlemek için önce tekstil fabrikası çalışanlarına Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Ölçeği (CKİSRÖ) uygulandı. Ölçeğe göre kas iskelet sistemi rahatsızlığı belirlenen, çalışma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılım için gönüllü olan fabrika çalışanları çalışmaya katıldı. Kas iskelet sistemi rahatsızlıkları nedeniyle tedavi almakta olan kişiler çalışma harici tutuldu. Çalışmaya katılmak isteyen gönüllü tekstil çalışanları broşürle egzersiz ve eğitim grubu (Grup I, n=25) ve kontrol grubu (Grup II, n=25) olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışmada Grup I'deki katılımcılara işe bağlı kas iskelet sistemi rahatsızlıkları konusunda eğitim ve egzersiz içeriği olan broşür verildi. Katılımcılardan broşürün egzersiz bölümünde yer alan egzersizleri haftada 5 gün günde 2 seans ve 8 hafta süre ile yapmaları istendi. Kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir müdahale uygulanmadı. Grup I'deki katılımcıların egzersize uyum yüzdesinin ortalama değeri %59.50±18.86 idi. Grup I'de CKİSRÖ'nün 8 hafta sonrasındaki boyun, sağ omuz, sol omuz, sırt, sağ üst kol, bel, sağ ön kol, sağ el bileği, sol el bileği alt boyut puanları ve toplam puanı istatistiksel açıdan başlangıç puanlarına göre anlamlı düzeyde düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of the exercise and ergonomic training given in the brochure in order to improve the musculoskeletal system health of the textile factory workers. 50 textile workers between the ages of 18-50 working in the textile factory for at least 2 years were included in the study. To determine the study sample, the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ) was applied to the textile factory workers. Factory employees whose musculoskeletal disorders were determined according to the scale, who met the working criteria and volunteered to participate in the study, participated in the study. Persons receiving treatment for musculoskeletal disorders were excluded from the study. Volunteer textile workers who wanted to participate in the study were randomly divided into two groups as exercise and training group (Group I, n=25) and control group (Group II, n=25). In the study, the participants in Group I were given a brochure with training and exercise content on work-related musculoskeletal disorders. In the exercise section of the brochure, there were exercises that were requested from the participants to be done 5 days a week, 2 sessions a day and for 8 weeks. No intervention was applied to the participants in the control group. The mean value of the percentage of exercise compliance of the participants in Group I was 59.50±18.86%. In Group I, the neck, right shoulder, left shoulder, back, right upper arm, waist, right forearm, right wrist, left wrist sub-dimension scores and total scores of CMDQ after 8 weeks were statistically significantly higher than the baseline scores found low (p0.05).