Öğrenci hemşirelerin çalışan güvenliğine yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and behaviour of student nurses towards employee security
  1. Tez No: 454963
  2. Yazar: SEÇİL SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık çalışanının iş sağlığı ve güvenliği önlemleri konusunda bilgilendirilmesi önemlidir. Hemşirelik öğrencilerinin klinik uygulama alanlarında çalışan güvenliği ile ilgili bilgi birikiminin ve farkındalıklarının arttırılmasıyla gelecekte oluşabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarının en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Amaç: Öğrenci hemşirelerin çalışan güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve farkındalıklarının arttırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma hemşirelik yüksekokulunda okuyan, araştırmaya katılmayı kabul eden 315 öğrenci ile yürütüldü. Veriler kurum izni ve etik kurul onayı alınarak anket formu ile toplandı. Anketler SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is important that health workers are informed about occupational health and safety precautions. It is aimed to reduce the number of occupational accidents and occupational diseases that may occur in the future by increasing the knowledge and awareness about the safety of nursing students working in clinical application fields. Objective: To determine the level of knowledge and awareness of the nurses about working safety Material and Method: The research was conducted with 315 students who were studying at the nursing school and who agreed to participate in the research. The data were gathered by the questionnaire form with the approval of the institution and approval of the ethics committee. The questionnaires were evaluated using the SPSS 22.0 program.