Mesleklerarası öğrenme hakkında Hacettepe Üniversitesi doktor ve hemşireleri ile tıp ve hemşirelik öğrencilerinin hazırbulunuşluk düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of readiness levels of Hacettepe University physicians, nurses and medical and nursing students on interprofessional learning
- Tez No: 420121
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mesleklerarası öğrenme“iki veya daha fazla meslekten öğrenci veya meslek üyesi arasında bilgi ve yetkinlikleri mesleklerarası eğitim sırasında ya da eğitim ortamlarında informal olarak oluşan öğrenmedir”şeklinde tanımlanmaktadır. Bu çalışma mesleklerarası eğitim hakkında sağlık öğrencileri ve çalışanlarının hazırbulunuşluk düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tıp ve hemşirelik fakültesinin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Hastanede çalışan doktor ve hemşireler ise tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Türkçe uyarlaması yapılan Mesleklerarası Öğrenmeye Hazırbulunuşluk Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler t testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılarak incelenmiştir. Mesleklerarası eğitim hakkında tıp öğrencilerinin hazırbulunuşluk düzeylerinde cinsiyete göre fark çıkarken, hemşirelik öğrencilerinde böyle bir fark bulunmamıştır. Ayrıca ne tıp fakültesi ne de hemşirelik fakültesi öğrencilerinde sınıf karşılaştırmasında fark elde edilmemiştir. Hemşireler ve doktorların cinsiyet ve birimlerine göre farklılık tespit edilmiş, meslekte aktif çalışma süresi, mezuniyet yılları ve alanlarına göre fark çıkmamıştır. Hem doktorlar hem de hemşirelerde öğrencilerle karşılaştırılan puanlarda farklılık bulunmuş, hemşire ve doktor puanları arasında fark bulunmamıştır. Elde edilen cinsiyet ve öğrenci-çalışan arasındaki farklar literatürle uyumludur. Cinsiyet, birim, öğrenci ve çalışan arasında çıkan farkların nedenlerinin araştırılması; öğrencilerde sınıflar arasında, çalışanlarda ise aktif çalışma süresi, mezuniyet yılı ve çalıştıkları alanlar gibi anlamlı çıkmayan sonuçlar için daha büyük gruplarla çalışma planlanması; mesleklerarası eğitimler düzenlenerek öncesi-sonrası çalışmalar tasarlanması farklı eğitim programları geliştirilmesi açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Interprofessional learning is defined as“occurs between students or members of two or more professions to enhance knowledge and competence during interprofessional education, or, informally in educational or practice settings.”. This study was conducted to compare the readiness levels of healthcare students and professionals for interprofessional education. Efforts were made to approach all students and professionals from the school of medicine and the school of nursing. Stratified sampling method was used to include physicians and nurses working at the hospital in the study. The data collection tool for the study was the Readiness for Interprofessional Learning Scale adapted into Turkish. The t-test, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used to analyze the data obtained. Gender differences were observed in terms of the readiness levels of medical students for interprofessional education but such differences were not observed among nursing students. Furthermore, no differences were observed as a result of the comparison between medical students and nursing students in the same year of their education. Differences were spotted according to the genders and working units of nurses and physicians. However, no difference existed regarding active years of professional work, years of graduation and areas of work. A comparison of physician scores and nurse scores with student scores revealed some differences but there was no difference between nurse scores and physician scores. Differences between genders and between students and professionals were consistent with literature findings. Investigating the differences based on gender and unit and between students and professionals, planning studies among students in the same year of their education and with larger groups for professionals in terms of insignificant results such as active years of work, year of graduation and areas of work, delivering interprofessional education events and designing before-and-after studies will be useful for developing different education programs.