Plantar fasiit tanılı hastalarda şok dalga tedavisi ile LOW-DYEbantlama yönteminin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparasion of the effectiveness of shock wave therapy and LOW-DYE taping methodon patients with diagnosed of plantar fasciitis
- Tez No: 454976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Plantar fasiit, klinikte sık karşılaşılan ağrılı bir durumdur. Birçok konservatif tedavi yöntemi olmakla birlikte Low-Dye bantlama ve şok dalga tedavisi en çok tercih edilenlerdendir. Bu çalışma plantar fasiitli hastalarda Low-Dye bantlama ile şok dalga tedavilerinin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. 88 olgu çalışmaya dahil edildi. Bu olgulardan 72'si çalışmayı tamamladı. Bu olgular cinsiyet ve fiziksel özellikler göz önünde bulundurularak sayı bakımından 2 eşit gruba ayrıldı. Olgulardan genel tıbbi ve demografik bilgileri alındıktan sonra bir gruba şok dalga tedavisi diğer gruba ise sahte şok dalga ve Low-Dye bantlama tedavisi uygulandı. Tedaviler haftada bir olacak şekilde toplam 3 seans uygulandı. Olguların tedavi öncesi, bitimi ve 6 haftalık takip süresi sonunda genel ağrı ve fonksiyon düzeyleri değerlendirildi. Toplam 16 erkek ve 56 kadın olgu çalışmayı tamamladı. Tüm olguların yaş ortalaması 48,23±9,44 yıldı. Her 2 çalışma grubunda da hem 3. hemde 9.
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis is a painful condition commonly encountered in clinical practice. While there are many conservative treatment of it, low-Dye taping and shock wave therapy is amongst the most preferred. This study has been made to compare the effectiveness of Low-Dye taping and shock-wave therapy on patients with plantar fasciitis. 88 patients were included in the study. 72 of these patients completed the study. These patients were divided into two equal groups in terms of numbers while considering the gender and physical properties. After general medical and demographic information of patients has been taken, shock-wave therapy to one group and to other group fake shock-wave therapy and Low-Dye taping was applied. The treatments was performed once a week and a total of 3 sessions. Patients general pain and function levels were evaluated before treatment, after treatment and a 6 week follow-up. A total of 16 male and 56 female patients completed the study. The mean age of all patients was 48.23 ± 9.44 years.