Plantar fasiiti olan hastalarda bantlama, eswt (extracorporeal şok dalga tedavisi) ve mukopolisakkarit polisülfat ile fonoforez tedavilerinin klinik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the clinical efficacy of treatment with kinesiotaping, eswt (extracorporeal shock wave therapy) and mucopolysaccharide polysulfate phonophoresis in patients with plantar fasciitis
- Tez No: 473845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜLYA DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Plantar fasiit (PFs) tedavisinde amaç ağrı ve fonksiyon kaybını azaltmak, günlük yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu çalışmanın amacı PFs'i olan hastalarda bantlama, ESWT ve fonoforezin ağrı ve fonksiyonel kapasite üzerindeki etkinliğini incelemek ve bu üç tedavi yöntemini karşılaştırmaktır. Çalışmaya en az 3 haftadır topuk ağrısı olan, anamnez ve fizik muayene ile PFs tanısı konulan, 18-60 yaş aralığında toplam 69 hasta (60 kadın, 9 erkek) dahil edilmiştir. Hastalar Grup 1 (n=23), Grup 2 (n=23) ve Grup 3 (n=23) olmak üzere randomize olarak üç gruba ayrılmıştır. Her üç grubunda yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve meslekleri birbirleriyle uyumlu bulunmuştur. Grup 1'deki hastalara birer hafta arayla 3 seans 2000 atım düşük dozda başlayıp tolere edilebileceği maksimum dozda ESWT protololü, Grup 2'deki hastalara mukopolisakkarit polisülfat (MPS) içeren jel ağrılı bölgeye 3 ml sürülerek, 1 MHz frekansta, 5 cm² başlıkla, 1.5 W/cm² dozunda ultrason (US), 5 dakika olmak üzere 10 seans foroforez protokolü ve Grup 3'deki hastalara 3 seans Low-Dye Bantlama Tekniği ile bantlama uygulanmıştır. Hastalar tedavi öncesi, tedavinin 1. haftası, tedavi bitiminde ve tedavi başlangıcından 2 ay sonra VAS (Vizüel Analog Skala) ağrı skoru ile tedavi öncesi ve tedavi sonrasında Ayak Fonsiyon İndeksi (AFİ) ve FAOS Ayak-Ayak Bileği Skalası ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde; PFs risk faktörlerinden kadın cinsiyet, ileri yaş, yüksek vücut kitle indeksi (VKİ) bizim çalışmamızda da anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Tedavi sonrasında VAS ağrı skoru, AFİ ve FAOS skorunda her üç grupta da anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of plantar fasciitis (PFs) treatment is decreasing the pain and loss of funtion and increasing the quality of life. The aim of this study was to compare the analgesic effects and functıonal capacity of kinesiotaping treatment with those of extracorporeal shock wave therapy and phonophoresis therapy in patients with plantar fasciitis. The study included 69 (60 women, 9 men) plantar fasciitis patients who have symptoms for 3 weeks or more. Patients were randomly assigned to three treatment groups [ESWT (n:23), phonophoresis (n:23) and kinesiotaping (n:23)]. All of the groups matched by age, gender, body mass index and job. The ESWT group received 3 ESWT treatments with 2000 pulses once per week. Meanwhile, phonophoresis group received 10 treatments, 5 times per week and the kinesiotaping group recieved 3 treatmenst once per week using Low-Dye technique. Phonophoresis using MPS as a conductive agent, at 1.5 W/cm2 intensity and 1 MHz frequency was applied to the phonophoresis group for five minute The patients assessed using the visual analogue scale, Foot Functıon İndex (FFİ) and Foot and Ankle Outcome Score (FAOS) pre-treatment, first week of treatment, immediately post-treatment, and 2 months later from the beginning of treatment. At the end of our study, we found that risk factors of PFs woman, old age, high BMI were significiantly important.