İntrapartum ultrason kullanımının vajinal doğumu öngörmedeki etkinliği
The effect of intrapartum ultrasonography on predicting vaginal birth
  1. Tez No: 455049
  2. Yazar: OĞUZ UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA SOYLU KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Doğum esnasında ultrason kullanımının vajinal doğumu öngörmedeki etkinliğini tespit etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız 05.05.2016 - 19.11.2016 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim ve Araştıma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği' ne başvuran sata ve usg'ye göre 34 hafta veya daha büyük gebelik haftasında bulunan, baş prezentasyonunda olan, toplam 50 adet gebe travay esnasında prospektif ve randomize bir çalışma olarak yapıldı. Çalışma için Mustafa Kemal Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. Doğumun 3.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the efficacy of using ultrasonography during birth to predict vaginal birth. Method: Our study has done during the birth of a total of 50 pregnant women who had been pregnant for 34 weeks or more according to last menstrual period and ultrasonography, and in the process of head presentation, and who had applied to Mustafa Kemal University Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 05.05.2016 and 19.11.2016 as a prospective and randomized study. A permit had been granted from Mustafa Kemal University Ethics Committee of Clinical Research for the study.