Mikrotitrasyon plak enzymeimmunoassay yöntemiyle ineklerde doğum sonrası süt progesteron düzeylerinin tayini
Determination of milk progesteron levels during post partum in cows by using microtitration plate enzymeimmunoassay
- Tez No: 11060
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FAHRİ BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, süt ineklerinde doğum sonrası dönemde yağsız süt progesteron seviyeleri mikrotitrasyon plak enzymeimmunoassay yöntemi ile tayin edildi. lla-OH-Progesterone-Hemisuccinate, Horse Radish Peroxidase ile işaretlendi. lla-OH-Progesterone,Hemisuccinate-BSA'ya karşı tavşanlarda üretilen antiserumdan IgG fraksiyonu sodyum sülfat (% 18) presipitasyonu ile saf laştır ildi. Antiserumun progesteron, testosteron ve aldosteron ile olan çapraz reaksiyonları sırasıyla % 100, % 0.21, % 0.18 olarak ve diğer steroidlerle (hydrocortisone, cortisone, estrone, estradiol, estrone sul fate, estriol) olan çapraz reaksiyonlar ise % 0.1 ' den az bulundu. Kalite kontrolü çalışmalarında deney içi varyasyon katsayıları düşük, orta ve yüksek düzey kontrol örnekleri için sırasıyla % 13.9, % 8.1, % 6.9, deneyler arası varyasyon katsayıları ise yine üç kontrol için sıra sıyla % 9.6, % 9.3 ve % 10.6 olarak bulundu. RIA ve El A arasındaki kore lasyonun (r= 0.91) önemli (p1 ng/ml) ve olmayanlar (
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY DETERMINATION OF MILK PROGESTERON LEVELS DURING POST PARTUM IN COWS BY USING MICROTITRATION PLATE ENZYMEIMMUNOASSAY In this study, skim milk progesterone levels in dairy cows, du*- ring post partum period, were determined by using microti tration plate enzymeimmunoassay. lla-OH-Progesterone-Hemisuccinate was labelled with Horse Radish Peroxidase. Antiserum was produced in rabbits against llct-OH-Progeste- rone-Hemisuccinate-BSA and IgG fraction of this antiserum was prufied by sodium sulphate (% 18) precipitation. Cross reactions of antiserum were 100 %, 0.21 %, 0.18 % for progesterone, testosterone and aldoste rone, respectively, and were less than 0.1 % for other steroids, such as, hydrocortisone, cortisone, estrone, estradiol, estrone sulfate and estriol. In quality control studies, intra-assay coefficients of varia tion were 13.9 %, 8.1 % and 6.9 % for low, medium and high levels of control samples, respectively. The inter-assay coefficients of varia tion of 9.6 SS, 9.3 % and 10.6 % were obtained for low, medium and high. levels of control samples, respectively. The correlation between RIA and EIA was r= 0.91 and statistically significant (p1 ng/ml) and non-pregnant (