Dietilnitrozamin uygulanan ratlarda oksidatif stres ve DNA hasarı üzerine likopenin etkisi
The effect of lycopene on oxidative stress and dna damage in diethylnitrosamine administered rats
  1. Tez No: 455057
  2. Yazar: EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dietilnitrozamin (DEN) insektisit, tarımda kullanılan kimyasallar, peynir, süt, buğday, aşırı pişirilmiş unlu gıdalar, et ve balık ürünleri, sigara dumanı ve alkollü içeceklerde bulunan kanserojen bir maddedir. Çalışma DEN uygulanan ratlarda oksidatif stres ve DNA hasarı üzerine likopenin etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Fırat Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Merkezinden temin edilen 56 adet 3 aylık Wistar-Albino erkek ratlar kullanılmıştır. Ratlar her grupta 7 rat olacak şekilde 8 gruba ayrılmıştır. Gruplar; 1. Grup: Kontrol grubu, 2. Grup: Likopen (10 gün), 3. Grup: Kısa süreli DEN (30 gün), 4. Grup: Uzun süreli DEN (90 gün), 5. Grup: Likopen+DEN (30 gün), 6. Grup: Likopen+DEN (90 gün), 7. Grup: DEN+Likopen (30 gün), DEN, 8. Grup: DEN+Likopen (90 gün) uygulanan grup şeklinde oluşturulmuştur. Kontrol grubu ratlara herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. Likopen gruplarına 10 mg/kg vücut ağırlığı dozunda 10 gün süre ile gün aşırı gavaj yoluyla likopen uygulanmıştır. DEN gruplarına 200 mg/kg vücut ağırlığı dozunda intra peritoneal (i.p.) olarak tek doz DEN uygulanmıştır. DEN 3, 5 ve 7. gruplarda 30 gün, 4, 6 ve 8. gruplarda 90 gün uygulanmıştır. Likopen, 5 ve 6. gruplarda DEN uygulamasından 10 gün önce, 7 ve 8. gruplarda ise DEN uygulaması ile beraber uygulanmaya başlanmıştır. Uygulamalar sonunda kan ve karaciğer doku örneklerinde malondialdehit (MDA), redükte glutatyon (GSH) düzeyleri, katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon-S-trasferaz (GST), süperoksit dismutaz (SOD) aktivite tayinleri, RT-PCR kullanılarak CAT enziminin ekspresyon düzeyleri ile plazma aspartat transaminaz (AST), alanin transaminaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP) laktat dehidrogenaz (LDH) aktiviteleri ve kolesterol düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diethylnitrosamine (DEN) is a carcinogenic material that is present in insecticide, chemicals used in agriculture, cheese, milk, wheat, overcooked bakery products, meat and fish products, cigarette smoke and alcoholic beverages. The study was conducted to examine the effects of lycopene on oxidative stress and DNA damage in DEN administered rats. In the study, 56 Wistar-Albino male rats of 3-months-old obtained from Firat University Experimental Research Center were used. The rats were divided in 8 groups as 7 rats in each group. The groups were formed as 1st Group: Control group, 2nd Group: Lycopene (10 days), 3rd Group: Short-term DEN (30 days), 4th Group: Long-term DEN (90 days), 5th Group: Lycopene+DEN (30 days), 6th group: Lycopene+DEN (90 days), 7th Group: DEN+Lycopene (30 days), 8th Group: DEN+Lycopene (90 days). No treatment was applied to the rats in the control group. Lycopene was administered to rats every other day at 10 mg/kg/bw, gavage for 10 days to the lycopene groups. DEN was administered to rats at 200 mg/kg/bw, a single dose intraperitoneal (i.p.) to the DEN groups. DEN was administered for 30 days in 3rd, 5th, and 7th groups and 90 days in 4th, 6th, and 8th groups. Lycopene was started to be administered 10 days before the DEN administration in 5th and 6th groups and together with the DEN administration in 7th and 8th groups. At the end of the administrations, malondialdehyde (MDA), reduced glutathione (GSH) levels, catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione-S-transferase (GST), superoxide dismutase (SOD) activity, expression levels of CAT enzyme by using RT-PCR in the blood and liver tissue samples and plasma aspartate transaminase (AST), alanine transaminase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), lactate dehydrogenase (LDH) activities and cholesterol levels were measured.