Ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılık düzeylerinin sağlık üzerine etkilerinin incelenmesi
Determining the impact on health of internet addiction level of secondary school students
  1. Tez No: 455085
  2. Yazar: NAZİFE KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinde internet bağımlılık düzeylerinin sağlık üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ailenin de bu konuda görüşleri alınarak internet bağımlık düzeyleri ve internet bağımlılık düzeylerine sosyo-demografik özelliklerin etkisi de incelenmek amacıyla yapılmış, nicel türde tanımlayıcı ve ilişkisel bir araştırmadır. Araştırma, İzmir İli Çiğli İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Güzeltepe, Mehmet Hikmet Kaşerci, Tekel, Selim Diniz ve Çifte Havuzlar Ortaokulu'nda 2015 Eylül 2016 Ocak tarihleri arasında yürütülmüştür, çalışmanın evrenini İzmir İli Çiğli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı toplam 17 ortaokulun 5, 6, 7, 8 ve 9. sınıfında öğrenim gören 7584 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem sayısı evreni bilinenden örneklem hesaplama yöntemine göre 1374 ortaokul öğrencisi olarak belirlenmiştir. Örneklem seçiminde ise okullar sosyoekonomik durumuna göre düşük, orta ve yüksek olarak tabakalandırılmış ve orantılı tabakalı örnekleme yolu ile örneklem sayıları belirlenmiştir. Toplamda 1410 öğrenci ve ebeveynden veri toplanmıştır. Araştırma verileri öğrencilerden ve ailelerden olmak üzere iki şekilde toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerden toplanan verilerde: Kişisel Bilgi Anket Formu, İnternet Bağımlılık Ölçeği (İBÖ), Ailelerden toplanan verilerde: Aile Kişisel Bilgi Anket Formu ve Aile-Çocuk İnternet Bağımlılık Ölçeği (AİBÖ) kullanılmıştır. İBÖ göre araştırmaya katılan öğrencilerin %91,3'ü (1287 kişi) bağımlı olmayan, %7,9'u (111 kişi) muhtemelen bağımlı olan, %0,9'u (12 kişi) bağımlı olan grupta yer almaktadır. Araştırmaya katılan ebeveynlere göre ise AÇİBÖ göre öğrencilerin %96,5'i (1360 kişi) semptom göstermeyen, %3,5'i (50 kişi) sınırlı semptom gösteren grupta yer almaktadır. İnternet bağımlılığı konusunda öğrencilerin ve ebeveynlerin görüşleri tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the impact on health of internet addiction level of secondary school students. It was investigated internet addiction level of the students and socio-demographic characteristics effects on their internet addiction level by also having their family opinions in this study which is a descriptive and relational research in quantitative form. The study was performed between date of September 2015 and January 2016 in Hikmet Kaşerci, Tekel, Selim Diniz, and Çifte Havuzlar secondary schools affiliated to İzmir Çiğli District Directorate of İzmir Çigli District. Population of the study consisted of 7584 students that are 5th, 6th, 7th, 8th and 9th graders of 17 secondary schools. Sample size was calculated as 1374 students by using known population formula. In the sample selection, the schools were stratified as low, medium and high according to their socioeconomic status and sample numbers were determined by proportional layered sampling method. Datas were collected from a total of 1410 students and parents. Research data were collected in two ways, from students and families Data collected from the students were collected using the Personal Information Questionnaire, Internet Addiction Test (IAT), and from parents by using Family Personal Information Questionnaire and Parent-Child Internet Addiction Test (PCIAT). According to IAT, 91.3% (1287 people) of the students who participated in the survey are in the group who are not dependent, 7.9% (111 people) are probably dependent, and 0.9% (12 people) are dependent. According to the parents participating in the study, 96.5% (1360 people) of the students were not symptom-free and 3.5% (50 people) were in the limited symptom group according to the PCIAT. The opinions of students and parents on Internet addiction are consistent.