Prematüre yenidoğanlarda küvet banyo ile silme banyonun yenidoğan fizyolojik değişkenlerine ve konforuna etkisi
The effect of the bath tub and the sponge bath on the physiological variables of the newborn and comfort in preterm infants
- Tez No: 455111
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, prematüre yenidoğanlarda küvet banyo ile silme banyo yöntemlerinin yenidoğanın fizyolojik değişkenlerine (oksijen satürasyonu, kalp atım hızı, vücut sıcaklığı, solunum sayısı) ve konforuna etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma, randomize deneysel kontrollü tipte yapılmıştır. Araştırma, Kasım 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında, yenidoğan yoğun bakım ünitesi'nde tedavi ve bakım alan, seçim kriterlerine uyan prematüre yenidoğanlar ile (n=120) uygulanmıştır. 1. girişim grubundaki (n=60) yenidoğanlara küvet banyo, 2. girişim grubundakilere silme banyo yöntemi uygulanmıştır (n=60). Her iki gruptaki prematüre yenidoğanların işlemden 10 dakika önce fizyolojik değişkenleri ve konforu değerlendirilmiştir. İşlemden 10 dakika sonra primer ve yardımcı araştırmacı tarafından yenidoğanların konforu değerlendirilmiştir. İşlem bittikten 15 ve 30 dakika sonra fizyolojik değişkenleri tekrar değerlendirilmiştir. Araştırmada, etik kurul, kurum ve ailelerden yazılı izin alınmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, ileri analiz olarak bonferroni analizi ve bağımlı gruplarda t testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Küvet banyo yönteminin, silme banyo yöntemine göre yenidoğanın kalp atım hızını anlamlı düzeyde normal sınırlarda daha fazla azalttığı bulunmuştur (p0.05). Her iki banyo yönteminin yenidoğanın oksijen saturasyonunu arttırdığı ve banyo yöntemleri arasında fark olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to examine the effect of the bath tub and the sponge bath on the physiological variables of the newborn (oxygen saturation, heart rate, body temperature, respiration rate) and comfort in preterm infants. Method: The study was conducted randomly on experimental controlled type. The study was conducted between November 2015 and November 2016 with premature newborns (n = 120) who received treatment and care in the neonatal intensive care unit and met selection criteria. Newborns in the first attempt group (n = 60) were given tub bathing, and the second attempt group was sponge bathing method (n = 60). Physiological variables and comfort were assessed 10 minutes before the procedure for premature newborns in both groups. Ten minutes after the procedure, the comfort of the newborns was assessed by the primary and secondary investigator. After 15 and 30 minutes, the physiological variables were reevaluated. In the survey, written consent was obtained from the ethics committee, institutions and families. The obtained data were analyzed by means of percentage distributions, mean, variance analysis in repeated measures, bonferroni analysis as a further analysis and t test in dependent groups. Results: The tub bath method was found to significantly reduce the heart rate of the newborn at a significantly higher level than the sponge bath method (p 0.05). Both bathing methods increased the oxygen saturation of the newborn and there was no difference between bathing methods (p> 0.05).