Endüstriyel tesislerde enerji kalitesinin maliyeti
Cost of energy quality in industrial plants
  1. Tez No: 455383
  2. Yazar: HASAN ÖZER ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN EMEL ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
18. ve 19. Yüzyıllarda meydana gelen sanayi devrimiyle dünyamızda önemli bir yer sahibi olmaya başlayan enerji, yıllar geçtikçe önemini artırmış ve günümüz dünyasında vazgeçilmez bir hal almıştır. Hem ekonomik olarak hemde siyasi olarak büyük bir güç haline gelen enerji, ülkelerin gelişmişlik göstergelerinde kullanılan parametrelerden biri olduğu gibi ülke ekonomisi üzerindeki etkisi büyük bir önem arz etmektedir. Türkiye gibi enerji kaynakları bakımından dışa bağımlı olan ülkeler için enerjinin önemi ekonomik açıdan olduğu kadar sürdürülebilirlik açısında da önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple enerji kullanımında dışa bağımlı olan ülkelerin enerji politikaları iki temel üzerine dayandırılabilir. Kendi ülkelerinde olan kaynaklara yönelme ve mevcut enerji tüketiminde verimliliğe dikkat ederek aynı işi daha az enerji kullanarak yapmaya özen göstermektir.Endüstriyel işletmeler enerji verimliliğiyle ilgili çeşitli projeler geliştirmektedir. Bu projeler elektriksel ve mekaniksel olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Elektrik ile ilgili hazırlanan projeler; verimli elektrik motorları kullanımı, verimli aydınlatma sistemleri kullanımı, atık ısıdan elektrik üretimi, kullanılan elektrik enerjisinin kaliteli hale getirilmesi gibi çeşitli başlıklar içermektedir. Bu tez çalışmasında endüstriyel işletmelerin enerji kalitesi analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarından yola çıkılarak bazı tesislerin enerji kalitesi parametrelerinde olağandışı durumlar tespit edilmiştir. Bu durumların işletmelerin elektrik enerjisi maliyetine etkisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy that started to have an important place in our world by the industrial revolution that took place in the 18th and 19th centuries, has increased in importance over the years and became indispensable in today's world. Energy, which is both economically and politically powerful, became one of the parameters used in the development indicators of the countries as well as have an important impact on the economies of the countries. For the countries that are depended on outsider energy resources like Turkey, the importance of energy has significant effect on both economy and sustainability of the countries. Therefore, those countries' politics about energy are based on two fundamentals. One of them is turning to the resources in its own country, and the other one is paying due attention to the efficiency of the current energy consumption. In general, the interpretations made about countries in the use of energy are applicable to industrial enterprises that are in competition with the world today. The target of the industrial plants is producing the maximum product with the minimum possible energy consumption. As a result, the producers will be able to decrease their cost of the production via decreasing the energy consumption. It can lead them to be more influential in terms of the competition in the international market. Additionally, this situation also contributes to the enviromental actions, thanks to decreased air polutions.