Mekanik alaşımlama ile üretilen Ti-5Al-2,5Fe-xCu-yAg alaşımlarının sinterlenmesi ve karakterizasyonu
Sintering and characterization of Ti-5Al-2,5Fe-xCu-yAg alloys produced by mechanical alloying
  1. Tez No: 455551
  2. Yazar: ERDİNÇ EFENDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN YAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı titanyum alaşımları içerisinde büyük bir öneme sahip olan ve biyomalzeme alanında sıklıkla kullanılan Ti-5Al-2,5Fe alaşımının Cu ve Ag ilavesiyle özellik değişimlerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle elementel tozlar Ti-5Al-2,5Fe bileşimini oluşturacak şekilde ayarlanmış ardından ağrılıkça % 1, 3 ve 5 oranlarında Cu ve Ag ilave edilerek mekanik alaşımlama işlemine tabi tutulmuştur. Alaşımlama sonrası elde edilen tozlar vakum altında tek eksenli sıcak pres ile sinterleme işlemine tabi tutulmuş ve elde edilen numunelerin mekanik, toksisite ve antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Cu ve Ag ilavesi ile alaşımın toksisitesinin standartlar içinde kaldığını, antibakteriyel özelliklerinin büyük ölçüde geliştiğini göstermiştir. Ayrıca değişen oranlarda ilave edilen alaşım elementlerinin mekanik özelliklere etkisi detayı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of copper and silver elements on the properties of Ti-5Al-2,5Fe alloy which has a great importance among the other titanium alloys. This alloy is commonly used in biomedical applications. Ag and Cu powders with different ratios changing from 1 to 5 wt%. were added to Ti-5Al-2,5Fe alloy by mechanical alloying technique. The prepared alloys have been consolidated by a uniaxial hot press under a vacuum atmosphere. Mechanical properties, toxicity and antibacterial behaviour of the samples have been carried out. The results showed that the toxicity values of the alloys with the addition of copper and silver remained within the related standards. All samples showed enhanced antibacterial properties. Beside the toxicity and antibacterial properties, the mechanical properties of the alloys have also been investigated.