Klima filtre tozu örneklerinde kalıcı organik kirleticilerin seviyelerinin ve maruziyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of levels and exposures of persistent organic pollutants in air conditioner filter dust samples
  1. Tez No: 455550
  2. Yazar: EBRU KOCAASLAN NARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET ARSLANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Kocaeli şehrinde ev, ofis ve otomobil klima filtresinden alınan tozlarda Polibromlu difenil eter (PBDE), Poliaromatik Hidrokarbon (PAH) ve Poliklorlu bifenil (PCB) izomerlerinin derişimlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. 15 ev, 15 ofis ve 25 otomobil klimasının toz örnekleri alınmıştır. Laboratuvara getirilen numuneler yabancı maddelerden arındırılarak ektraksiyon ve önzengileştirme işlemine kadar -20 0C'de derin dondurucuda bekletilmiştir. Örneklere sırasıyla; ektraksiyon, ön zenginleştirme, temizleme ve son zenginleştirme işlemleri uygulanmıştır. İşlenen örneklerin analizi GC-MS cihazında yapılmıştır. US EPA tarafından önerilen eşitlikler kullanılarak iç ortamda toz maruziyetinden kaynaklı olası sağlık riskleri tahmin edilmiştir. Ev ve ofislerde BDE 47, 99, 153 ve 209 için ölçülen tehlike indekslerinin kritik değer olan 1'den düşük olduğu tespit edilmiş olup, bu kirleticilerden kaynaklı potansiyel sağlık riski bulunmamaktadır. BDE 209'a bağlı kanser riski ev ve ofislerde eşik değer olan 10-6'ın altında olup, risk olmadığı değerlendirilmiştir. Kanserojen olan B2 grubu PAH'ların yarattığı yetişkin ve çocuklar için kanser riski kabul edilebilir değerler üzerinde bulunmuştur. PCB'lere bağlı kanser riski ise evlerde yetişkinler için eşik değer üzerinde iken çocuklar için risk teşkil etmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the concentrations of polybrominated diphenyl ether (PBDE), polyaromatic hydrocarbon (PAH) and polychlorinated biphenyl (PCB) isomers in dusts collected from air conditioner filters of home, office and automobile in Kocaeli. Dust samples of 15 houses, 15 offices and 25 automobile air conditioners were taken. They were purified from foreign matters brought into the laboratory and kept in deep freezing at -20 °C until extraction and pre-enamel processing. Extractions, pre-enrichment, cleaning and final enrichment procedures were applied to the samples, respectively. Analysis of the samples was carried out in GC-MS. Using the equations proposed by the US EPA, possible health risks from dust exposure in the indoor environment have been estimated. In homes and offices, the calculated hazard quotient for BDE 47, 99, 153 and 209 were found to be lower than the critical value of 1. There is no potential health risk from these pollutants. The risk of cancer associated with BDE 209 is estimated to be less than the threshold value of 10-6 in homes and offices, and there is no risk. Cancer risk for adults and children created by B2 group PAH found acceptable values. The risk of cancer associated with PCBs is above the threshold value for adults in the home; it does not create a risk for children.