Ordu ilinde yetiştirilen bazı sebzelerde bulunan faydalı ve zararlı akar türlerinin belirlenmesi
Determination of phytophagous and predatory mite species on cultivated vegetable in Ordu province
- Tez No: 455564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırma, 2013-2015 yılları arasında, Ordu Merkez (Altınordu) ve Akkuş, Ünye, Fatsa, Ulubey, Gürgentepe, Perşembe, Gülyalı, Gölköy, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı ve Kabadüz ilçelerinde yürütülmüştür. Çalışmada, bu bölgede yetiştirilen bazı sebze türlerindeki bitki zararlısı ve predatör akar türleri belirlenmiştir. Survey çalışmaları süresince 106 köyden, toplam 863 adet örnekleme yapılmıştır. Örneklemeler, fasulye, biber, patlıcan, kabak, domates, mısır, hıyar, karpuz, pırasa, soğan, marul, turp, patates olmak üzere 13 farklı sebze türünde yapılmıştır. Çalışmada, 4 takımdan, 18 familyaya ait 49 farklı akar türü tespit edilmiştir. Bunlardan, Amblyseius rademacheri Dosse, 1958 (Pyhtoseiidae), Cunaxoides lootsi Den Heyer, 2013 (Cunaxidae), Abrolophus iraninejadi Saboori & Hajiqanbar, 2005 (Erythraeidae), Tydeus martae Kazmierski, 2013 (Tydeidae), Calvolia sp. (Winterschmidtiidae), Rubroscirus sp. (Cunaxidae), Speleorchestes sp. (Nanorchestidae) olmak üzere 3 cins ve 4 tür Türkiye için ilk kayıt niteliğindedir. Sonuçlar, en yaygın, bitki zararlısı akar türünün Tetranychus urticae Koch, (Tetranychidae), predatör akar türünün ise Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Phytoseiidae) olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ordu Center (Altınordu), Akkuş, Ünye, Fatsa, Ulubey, Gürgentepe, Perşembe, Gülyalı, Gölköy, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı and Kabadüz during 2013-2015. In the research, phytophagous and predatory mite species on cultivated vegetables in the area were determined. Total 863 samples from 106 villages were done during the survey. Samples were taken from on 13 different vegetables which are bean, pepper, eggplant, zucchini, tomato, corn, cucumber, watermelon, leek, onion, lettuce, radish and potato. 49 species belonging 18 families from 4 suborder were identified. Off those, Amblyseius rademacheri Dosse, 1958 (Pyhtoseiidae), Cunaxoides lootsi Den Heyer, 2013 (Cunaxidae), Abrolophus iraninejadi Saboori & Hajiqanbar, 2005 (Erythraeidae), Tydeus martae Kazmierski, 2013 (Tydeidae), Calvolia sp. (Winterschmidtiidae), Rubroscirus sp. (Cunaxidae), Speleorchestes sp. (Nanorchestidae); 3 genus and 4 species are first records for Turkey. Among the determinated mites, the most common species are Tetranychus urticae Koch, (Prostigmata: Tetranychidae) from pest mites and Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Mesostigmata: Phytoseiidae) from predator mites.