Structural and mechanical properties of Ni based nanocomposite coatings produced by electrodeposition technique
Elektroçöktürme tekniği ile üretilen Ni esaslı nanokompozit kaplamaların yapısal ve mekanik özellikleri
  1. Tez No: 455603
  2. Yazar: ONUR BARDAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın ana fikri elektroçöktürme yöntemiyle Ni esaslı nanokompozit kaplamalar üretmek ve Ni esaslı nanokompozit kaplamaların yapısal ve mekanik özelliklerinin üzerine akım yoğunluğu, partikül boyutu ve partikül konsantrasyonunun etkisini incelemektir. İlk olarak, titanyum dioksit, çinko oksit ve krom oksit nanopartikülleri sırasıyla titanyum tetra izopropoksit, çinko asetat dihidrat ve krom nitrat nonahidrat başlangıç kimyasalları kullanılarak sol-jel yöntemiyle sentezlenmiştir. Nanopartiküllerin yapısal karakterizasyonları ve partikül boyut ölçümleri sırasıyla X ışını difraktometresi (XRD) ve partikül boyut analizi cihazları kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra, saf nikel ve Ni esaslı nanokompozit kaplamalar elektroçöktürme yöntemiyle çelik altlık üzerine üretilmiştir. Üretilen nanokompozit kaplamaların kristal yapıları XRD cihazıyla analiz edilmiştir ve yüzey morfolojileri enerji saçınım spektrometresi (EDS) entegreli taramalı elektron mikroskobu (SEM) cihazında incelenmiştir. Bunun yanında saf Ni ve Ni esaslı nanokompozit yapılara ait sertlik ve elastisite modülü gibi mekanik özellikler 150 mN yük altında IBIS nanoindentasyon cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Nanopartiküllerin ilave edilmesiyle Ni matriksin mekanik özelliklerinin geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main idea of this thesis is to fabricate Ni based nanocomposite coatings by electrodeposition method and to investigate effects of current density, particle size and particle concentration on the structure and mechanical properties of Ni based nanocomposite coatings. First of all, titanium dioxide, zinc oxide and chromium oxide nanoparticles were synthesized by sol-gel technique using titanium tetraisopropoxide, zinc acetate dihydrate and chromium nitrate nonahydrate as the precursors, respectively. Structural characterization and particle size measurements of the nanoparticles were examined by using X-Ray Diffraction (XRD) and particle size analyzer, respectively. Afterwards, pure Ni and Ni based nanocomposite coatings were produced on steel substrate by electrodeposition method. Crystalline structure of the produced nanocomposite coatings were performed by XRD and surface morphologies were investigated using Scanning Electron Microscope (SEM) with an Energy Dispersive Spectrometer (EDS) system attachment. Nevertheless, mechanical properties of the pure Ni and Ni based nanocomposite coatings such as hardness and elastic modulus were performed under 150 mN applied load by IBIS nanoindentation system. It was observed that the incorporation of nanoparticles enhanced the mechanical properties of Ni matrix.