Applications of Legendre-Bernstein basis transformations
Legendre-Bernstein baz değişimlerinin uygulamaları
  1. Tez No: 455604
  2. Yazar: SEMRA AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez q-Bernstein ve küçük q-Legendre polinomları arasındaki ilişkileri araştırır. İlk olarak, küçük q-Legendre polinomlarının bir determinant karakterizasyonu kurulmuştur. Sonra q-Bernstein polinomları için q-iç çarpımına göre Gram matris verilmiştir. Ayrıca, derecesi n olan küçük q-Legendre ve q-Bernstein polinom baz dönüşüm matrisleri, q parametresi sıfırdan farklıyken elde edilmiştir. Buna ek olarak, derece yükseltme ve derece azaltma matrisleri arasındaki ilişkiler geometrik modelleme açısından çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates relations between q-Bernstein and little q-Legendre polynomials. We first construct a determinant characterization of the little q-Legendre polynomials. Then we give Gram matrix for the q-Bernstein polynomials with respect to q-inner product. We also derive the transformation matrices that transform the little q-Legendre and q-Bernstein polynomial basis of degree n, when the parameter q is nonzero. Furthermore, we study the relationships between degree elevation and degree reduction matrices from the view point of geometric modelling.